treska

Македонија

Левица: Кај поранешната фабрика „Tреска” се гради по истечен ДУП

А1он
Четирите барања за издавање градежни дозволи на спорниот имот на бившата фабрика Треска поднесени во Општина Центар – се Демоклов меч над Градоначалникот на Центар,
Македонија

Левица: Герасимовски одобри да се гради кај ,,Tреска” спротивно на препораката на антикорупциска

А1он
Иако Јавното обвинителство води истраги за имотот на фабриката Треска во Општина Центар, поради што Антикорупциската комисија се изјасни дека на просторот на Треска не
Македонија

Судството на Кацарска пресуди во корист на градежната мафија за „Треска” обвинува Левица

А1он
Заробениот Уставен суд, под водство на Кацарска, минатата недела ја отфрли иницијативата за преиспитување на ДУП-от кај поранешната фабрика „Треска” – со што го бетонизира
Македонија

Имотот на „Треска“ нема никаква врска со стечајните работници

А1он
Стечајните работници од поранешната фабрика за производство на мебел „Треска“ кои бараат исплата на придонесите во период од 18 месеци и исплата на заостанати плати
Македонија

Герасимовски: Вo понеделник Кризниот штаб ќе носи одлуки за чистење на отпадот во „Треска“

А1он
Кризниот штаб на Општина Центар, заедно со другите надлежни институции во понеделник ќе одржи состанок за начините на чистење на отпадот и анализа на последиците
Македонија

Сопственици на парцели: Имотот на „Треска“ нема никаква врска со стечајните работници

А1он
Стечајните работници од поранешната фабрика за производство на мебел „Треска“ кои бараат исплата на придонесите во период од 18 месеци и исплата на заостанати плати
Македонија

Герасимовски: Ќе иницирам итно расчистување на земјиштето кај Треска

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, по вчерашниот пожар во поранешната фабрика „Треска“, за медиумите изјави дека негова препорака е што побрзо да почне отстранувањето
Македонија

Шанса за Центар: Институциите да ги расчистат сомнежите за пожарот кај „Треска“

А1он
Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ бараат институциите да ги расчистат сомнежите за пожарот кај „Треска“. „Старите хали повторно горат кога е во ек јавна
Македонија

Арсовска: Не смее да се дозволи животите и имотите на граѓаните да бидат загрозени

А1он
По избивањето на големиот пожар во кругот на поранешната фабрика „Треска“ градоначалничката Данела Арсовска излезе на терен со скопските пожарникари кои неколку часа го гаснеа
Македонија

Жители на Треска: Со години се случуваат пожари, Треска е небезбедно место за живеење

А1он
Ние, претставниците на работничките станови кај Треска кои живееме на овој предел, револтирани сме што со години веќе никој не наоѓа решение за нашата безбедност.