matka

Македонија

Град Скопје го прифати предлогот кањонот Матка да стане споменик на природата

А1он
Советот на Град Скопје на денешната седница го прифати предлогот за прогласување на заштитениот локалитет на Кањонот Матка за споменик на природата. Одлуката ќе биде
Македонија

Анитикорупционерите ќе бараат Советот на јавни обвинители да ја преиспита одлуката за Матка и работата на обвинителот

Кристијан Ландов
Јавниот обвинител не успеа да ги убеди антикорупционерите дека градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, нема одговорност во случајот со дивоизградените платформи на Матка. Претседателката
Македонија

Обвинителство: Отфрлена кривичната пријава против градоначалникот на Сарај за дивите платформи на Матка​

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот на Општина Сарај за кривични дела – Злоупотреба на службената положба и овластување од член
Македонија

Кривична пријава за седум лица за насилството во Матка

А1он
Одделението за насилен криминал во Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривичнa пријавa до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје, против
Македонија

МВР: Престрелката на Матка се случила поради движењето на чамците спрема пештерата

А1он
Од Министерството за внатрешни работи излегоа со првични информации околу инцидентот што попладнево се случи на Матка, кога настана тепачка меѓу две групи лица, а
Македонија

(ВИДЕО) Сугарески: Реконструкција на многу патишта немаше од времето на Тито, ВМРО-ДПМНЕ остави пустош

А1он
ВМРО-ДПМНЕ остави пустош со почнатите и недовршени автопатишта, и не може ниту една власт да остава несредени и нереализирани проекти, а потоа да викаат дека
Македонија

Алијанса за Албанците: Премиеру, парадоксално е да барате помош од ДУИ за реформирање на правосудниот систем

А1он
Алијансата за Албанците преку соопштение јавно му се обрати на премиерот Зоран Заев по изјавата на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети кој рече дека
Македонија

Беџети го обвини Заев дека му се јавил да ургира за смена на судија

Галена Николовска-Ризвановиќ
Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот