Град Скопје го прифати предлогот кањонот Матка да стане споменик на природата

Од:

Советот на Град Скопје на денешната седница го прифати предлогот за прогласување на заштитениот локалитет на Кањонот Матка за споменик на природата. Одлуката ќе биде испратена до Министерството за животна средина и за просторно планирање кое треба да спроведе постапка за прогласување на Матка за споменик на природата.

dobivaj vesti na viber

Дел од советниците аплериа процедурата во МЖСПП да биде забрзана.

– Секој ден е значаен, знаеме дека со заштитата на Кањонот Матка ќе се скратат, ќе се оневозможат апетитите на многумина кои знаеме дека последниве години и на дело ја покажуваат својата совест, конкретно за дивите градби.
Иницијативата е супер, да бидеме солидарни и заеднички да се потрудиме што побрзо МЖСПП да ја донесе одлуката и да биде прогласен овој Кањон за национален парк, рече советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Светлана Колариќ.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Арсовска до приватните превозници: На суд докажувајте дали ЈСП ви должи, ќе има јавен повик за нови превозници

Орце Костов

Шутаров: Град Скопје е во колапс поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Поради ВМРО-ДПМНЕ Скопје е во целосен хаос

Нека штрајкуваат колку сакаат, со нив не седнувам на маса – Арсовска нема да преговара со Синдикатот

(ВИДЕО) Арсовска до Премиерот: Гледај си ги твоите проекти, кој ќе ти ги одземе тебе ингеренциите?!

Анита Петровска Рајковиќ