Анитикорупционерите ќе бараат Советот на јавни обвинители да ја преиспита одлуката за Матка и работата на обвинителот

Од:

Јавниот обвинител не успеа да ги убеди антикорупционерите дека градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, нема одговорност во случајот со дивоизградените платформи на Матка. Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, посочи дека одлучиле да достават претставка до Советот на јавни обвинители за да ја преиспита работата на јавниот обвинител, заедно со предметот и донесеното решение по истиот.

dobivaj vesti na viber

„Не се убедивме дека јавниот обвинител правилно и целосно ги презел сите процесни дејствија, ниту дека ги оценил сите податоци кои ги потврдуваат наводите дека градоначалникот со другите службени лица не ги преземале дејствијата и дозволиле стопанисување и остварување на противправна корист за себе и други, со непреземање на дејствија за отстранување на објектите“, рече Ивановска.

Таа додаде дека предметот на Матка е комплексен предмет, а вината не може да се насочи само кон градоначалникот на Сарај.

„Ја повикуваме Владата да постапи и да преземат конкретни активности за заштита на Матка и таа да биде прогласена за споменик на природата. Апелираме до Владата да го прифати барањето за постапување, како што претходно го прифати барањето за постапување за ефикасно справување со дивоградбите во крајбрежниот дел на Охрид и проблемот со закупот на плажите“, додаде Ивановска.

Би можело да ве интересира

Петрушевски: Ковачевски и владата не ја известуваат ДКСК за именуваните функционери

Катерина Павлова-Николовска

Лефков: Антикорупциска да престане политички да амнестира, Обвинителството да го истражи Ковачевски

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Поднесена е пријава до ДКСК за Ацевски за скандалозната набавка на битумен

Утре над 500 домашни и странски тркачи ќе учествуваат во трката Водно-Матка Треилс

Ана Ололовска

Овој викенд по петти пат ултимативната планинска трка – Водно-Матка Треилс

Ана Ололовска

Владата го следи случајот со патувањето на Тупанчески: Кога ќе бидат разгледани сите факти, ќе биде постапено

Кристијан Ландов