venecuela

Свет

Потрага по исчезнат брод со најмалку девет лица во близина на Венецуела

А1он
Брод со најмалку девет лица, кој отплови од островската држава Тринидад и Тобаго кон Венецуела, исчезна во морето и започната е потрага, соопштија спасувачките служби.
Свет

Социјалистичката партија на Мадуро со убедлива победа на регионалните и локални избори во Венецуела

А1он
Националниот изборен совет на Венецуела (ЦНЕ) денеска соопшти дека на локалните и регионални избори во земјата владејачката Социјалистичка партија на претседателот Николас Мадуро освоила 20
Свет

Венецуела почнува со вакцинација против коронавирус на деца над две години

А1он
Владата на Венецуела денеска ќе почне со вакцинирање на деца на возраст над две години против коронавирус. Вкупно 70 отсто од граѓаните на земјата се
Свет

Обвинител на МКС отвора истрага за можни злосторства против човештвото во Венецуела

А1он
Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, најави дека ќе отвори истрага за можни злосторства против човештвото во Венецуела. Венецуеслата Влада, од друга страна, соопшти
Свет

Венецуела бара шпанскиот крал да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка

А1он
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека шпанскиот крал Фелипе Шести треба да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка. – Ние се
Свет

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

А1он
Венецуелскиот државен обвинител Тарек Вилијам Саб денеска покрена кривична постапка против опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за наводно преземање контрола врз компанијата Мономерос, која е подружница
Свет

На донаторка конференција собрани 1.5 милијарди долари за бегалците од Венецуела

А1он
Држави учеснички на донаторска видео-конференција организирана од Канада и ОН, успеаја да соберат 1,5 милијарди долари за разни програми за хуманитарна помош за бегалците и
Свет

Венецуелската армија ги ослободи своите војници кои беа киднапирани на границата со Колумбија

А1он
Венецуелската армија ги ослободи осумте војници кои на почетокот на мај беа киднапирани од страна на колумбиските вооружени групи во близина на меѓудржавната граница. Според
Свет

Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

А1он
Европска Унија синоќа ја прогласи за непожелна личност шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел, Клаудиа Салерно, откако Каракас ја протера амбасадорката на ЕУ, Исабел