venecuela

Свет

Најмалку 43 загинати во свлечиштето во Венецуела, повеќе од 50 исчезнати

А1он
Најмалку 43 лица загинаа во големо лизгање на земјиштето во северна Венецуела, а повеќе од 50 се сметаат за исчезнати, соопшти потпретседателката на земјата Делси
Свет

САД не ја менуваат политиката на санкции кон Венецуела без конструктивни чекори од Мадуро

А1он
САД не планираат да ја променат својата политика на санкции против Венецуела „без конструктивни чекори“ на претседателот Николас Мадуро за враќање на демократијата. -Политиката кон
Свет

По седум години отворена границата меѓу Колумбија и Венецуела

А1он
Колумбија и Венецуела ја отворија границата по тензии што траеја со години и неодамнешната обнова на дипломатските односи. Првиот товарен камион го помина мостот Симон
Свет

Колумбија и Венецуела ги обновија дипломатските односи по три години

А1он
Колумбија и Венецуела повторно воспоставија целосни дипломатски врски, три години откако Каракас ги прекина поради поддршката на Богота за опозицискиот лидер Хуан Гуаидо. Колумбискиот амбасадор
Свет

Мадуро ја пофали одлуката на Лопез Обрадор да не присуствува на Самитот на американски држави во Лос Анџелес

А1он
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро го пофали „храбриот и јасен“ став на мексиканскиот колега, Андрес Мануел Лопез Обрадор, кој одлучи да не присуствува на Самитот
Свет

Мадуро: Некои венецуелски државни компании ќе продадат дел од своите акции на берзата

А1он
Некои венецуелски државни компании ќе продада т мал дел од своите акции на локалната берза, изјави претседателот Николас Мадуро. Мадуро, цитиран од британските медиуми, појасни
Свет

Над 230 пациенти починале во болниците во Венецуела поради прекини во електроснабдувањето

А1он
Најмалку 233 лица починале во болниците во Ве нецуела поради прекини на електроснабдувањето, соопштија денеска тамошните здравствени власти. – Поради проблеми и прекини со електроснабдувањето
Свет

Мадуро: Продолжуваат разговорите со американската делегација

А1он
Владата на Венецуела и делегацијата на американската администрација за време на средбата во Каракас се договорија да продолжат разговорите за прашања од заеднички интерес, изјави