venecuela

Свет

Колумбија и Венецуела ги обновија дипломатските односи по три години

А1он
Колумбија и Венецуела повторно воспоставија целосни дипломатски врски, три години откако Каракас ги прекина поради поддршката на Богота за опозицискиот лидер Хуан Гуаидо. Колумбискиот амбасадор
Свет

Мадуро ја пофали одлуката на Лопез Обрадор да не присуствува на Самитот на американски држави во Лос Анџелес

А1он
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро го пофали „храбриот и јасен“ став на мексиканскиот колега, Андрес Мануел Лопез Обрадор, кој одлучи да не присуствува на Самитот
Свет

Мадуро: Некои венецуелски државни компании ќе продадат дел од своите акции на берзата

А1он
Некои венецуелски државни компании ќе продада т мал дел од своите акции на локалната берза, изјави претседателот Николас Мадуро. Мадуро, цитиран од британските медиуми, појасни
Свет

Над 230 пациенти починале во болниците во Венецуела поради прекини во електроснабдувањето

А1он
Најмалку 233 лица починале во болниците во Ве нецуела поради прекини на електроснабдувањето, соопштија денеска тамошните здравствени власти. – Поради проблеми и прекини со електроснабдувањето
Свет

Мадуро: Продолжуваат разговорите со американската делегација

А1он
Владата на Венецуела и делегацијата на американската администрација за време на средбата во Каракас се договорија да продолжат разговорите за прашања од заеднички интерес, изјави
Свет

Делегација на САД во Венецуела бара алтернатива за руската нафта

А1он
Делегација на високи американски функционери отпатува во Венецуела за да разговара со Владата на претседателот Николас Мадуро околу можноста за ублажување на санкциите за извозот
Свет

Венецуелскиот претседател му даде силна поддршка на Путин

А1он
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро му даде „силна поддршка“ на рускиот колега Владимир Путин во денешниот телефонски разговор, додека руските трупи продолжуваат со инвазијата врз
Свет

Потрага по исчезнат брод со најмалку девет лица во близина на Венецуела

А1он
Брод со најмалку девет лица, кој отплови од островската држава Тринидад и Тобаго кон Венецуела, исчезна во морето и започната е потрага, соопштија спасувачките служби.