argentina

Свет

Аргентина почна испитување на хиперимун коњски серум

А1он
Во Аргентина почнаа клиничко испитување на лекување на Ковид-19 со хиперимун серум развиен од антитела од коњ. Серумот што го произведува биотехнолошката компанија „Имунова“, се
Свет

Ковид-19 мистериозно се појави кај 57 морнари, сите биле негативни пред да отпловат

А1он
Аргентина се обидува да ја реши мистеријата во која со Ковид-19 се заразија 57 морнари, по 35 дена поминати на море. Коронавирусот се појавил и
Свет

Поранешната влада на Аргентина осомничена за прислушкување новинари

А1он
Аргентинската разузнавачка служба АФИ им предаде на судските власти 500 досиеја во кои се тврди дека има докази дека владата на поранешниот претседател Маурисио Макри
Свет

Во Аргентина протест против мерките за сузбивање на епидемијата

А1он
Стотици луѓе протестираа во Аргентина против строгите мерки за карантин, барајќи од властите да ги укинат ограничувањата воведени пред повеќе од два месеци поради епидемијата
Свет

Во Аргентина за време на карантинот убиени најмногу жени во последните 10 години

А1он
За време на карантинот во Аргентина воведен поради пандемијата со Ковид-19, убиени се 50 жени, што е највисока бројка во последните десет години, предупреди феминистичката