argentina

Свет

Аргентинскиот претседател Фернандез позитивен коронавирус

А1он
Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез денеска соопшти дека е позитивен на коронавирусот. Тој на Твитер напиша дека откако имал температура од 37,3 и мала главоболка, направил
Свет

ВИДЕО: „Диего беше убиен“ – илјадници Аргентинци бараат одговори за смртта на фудбалската икона

А1он
Илјадници Аргентинци се собраа денеска во центарот на Буенос Аирес, барајќи „правда за Диего Марадона“, откако истрагата за смртта на фудбалерот со статус на икона
Свет

Во Аргентина скандал со вакцинирање ВИП личности

А1он
Во Аргентина избувна скандал со вакцинирање познати личности откако Министерството за здравство објави список со 70 лица кои незаконски примиле вакцина против коронавирусот. На списокот
Свет

Побарана оставка од министерот за здравство на Аргентина поради вакцинирање преку ред

А1он
Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез побара оставка од министерот за здравство Гинес Гонзалес Гарсија по медиумските наводи дека луѓе користеле врски за да бидат вакцинирани против
Свет

Почина поранешниот аргентински претседател Карлос Менем

А1он
Поранешниот претседател на Аргентина Карлос Менем почина на 90-годишна возраст, јавија аргентинските медиуми. Менем долго време имал здравствени проблеми. По професија адвокат, тој беше претседател
Свет

Аргентинскиот претседател ја прими вакцината „Спутник V“

А1он
Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез денеска ја прими руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот. Фернандез (61) беше вакциниран еден ден откако аргентинската агенција за лекови ја
Свет

Силен земјотрес на границата меѓу Аргентина и Чиле, нема информации за жртви

А1он
Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи дека засега нема
Свет

Аргентина разви антиковид серум: дистрибуцијата ќе започне неделава

А1он
Аргентина успешно ги заврши клиничките испитувања за хиперимун серум против Ковид-19 развиен од антитела земени од коњи, а неговата дистрибуција ќе започне во наредните денови,
Спорт

Симеоне е кандидат за селектор на Аргентина

А1он
Аргентинската фудбалска федерација размислува да го покани Диего Симеоне на функцијата селектор на националниот тим, пренесува „Ел Чирингито“. Договорот на 50-годишникот со Атлетико е потпишан
Свет

Аргентина го легализира абортусот, историски момент за женските права

А1он
Аргентинскиот Сенат денеска го легализира абортусот до 14-та недела од бременоста, важен чекор за регионот што има едни од најрестриктивните закони за прекинување на бременоста