zlato

Магазин

Најголемата грутка злато од Аљаска продадена за 750.000 долари

А1он
Грутка злато тешка повеќе од девет килограми, вчера е продадена на наддавање за 750.000 долари, објави аукциската куќа „Херитиџ“ од Тексас. Наречена „Стогодишнина златна грутка
Македонија

Фатен разбојникот кој крадеше златен накит на штипјанки

А1он
Штипските полицајци го фатија разбојникот кој на дрзок начин им го крадеше златниот накит на повозрасни жени низ улиците во Штип. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана
Македонија

Приведен прилепчанец кој украл златен накит од снаата

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на 16.08.2021 полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода В.А.(34) од с.Дебреште, општина Долнени и против
Македонија

На Деве Баир запленето злато во вредност од девет милиони денари

А1он
Во текот на денешниот ден при вршење на детална царинска контрола на автобус пријавен за влез во Македонија, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи
Магазин

Во Берлин уапсена банда што претопилa украден златник тежок 100 кила

А1он
Берлинската полиција денеска изврши претрес во повеќе станови и златарници поради сомнеж дека би можеле да се поврзани со обидите за препродажба на огромен канадски
Свет

Од Зимбабве годишно се краде злато вредно 1,5 милијарди долари

А1он
Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато во вредност од 1,5 милијарди долари, со што сиромашната земја останува без критички важни приходи во странска
Економија

Биткоинот му парира на златото подобро од регуларните валути, растот продолжува

А1он
Биткоинот е во исклучително позитивен ритам последните денови и лесно го надмина нивото од 15.500 долари, јавуваат светските медиуми. Вредноста на првата криптовалута деновиве е
Македонија

Златна жила откриена на тромеѓето со Србија и Бугарија, наводно содржи 19 тони злато

А1он
Канадската истражувачка компанија „Медголд ресурси“ навести дека во јужна Србија, на границата со Северна Македонија и Бугарија, во рамките на проектот наречен „Тламино“, открила прелиминарни