stip

Македонија

Штип: „Макфест“ може да се одржи на отворено, „Пастрмајлијадата“ откажана

А1он
Градоначалникот на Штип Благој Бочварски изјави денес дека се бара начин како да се одржи 35-тото јубилејно издание на фестивалот „Макфест“, додека поради ситуацијата со
Македонија

Штипскиот градоначалник Бочварски бара да се укине плаќањето на паушалот за градинките од април наваму

А1он
Градоначалникот на Општина Штип Благој Бочварски денеска на прес-конференција соопшти дека ја почнал процедурата за барањето за укинување на основните паушали во градинките за изминатите
Македонија

Штипските епидемиолози зедоа 130 контролни брисеви од текстилните работници и нивните семејства

А1он
Штип и денеска со двоцифрена бројка на заразени. Во здравствениот билтен се регистрирани вкупно 13 нови пациенти, а се оздравени вкупно 11. Директорката на Центарот
Македонија

Коронавирусот влезе во уште една штипска конфекција

А1он
Ковид-19 влезе во уште една штипска конфекција, денеска е регистриран еден случај во новата фабрика. Директорката на Центар за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека
Македонија

Штип: 29 новозаразени и ниту еден оздравен од Ковид-19 во изминатите 24 часа

А1он
Штип и денеска е втора општина по бројот на новозаразени со коронавирусот на здравствениот билтен. Потврдени се 29 нови случаи, со што бројката на активни
Македонија

Пожар во стан во центарот на Штип, сопственикот со тешки изгореници

А1он
Штипјанец со висок степен изгореници на градите и стомакот е хоспитализиран во штипската Клиничка болница, по пожарот во неговиот стан во центарот на градот. Пред
Македонија

Бочварски: Во Штип го имаме третиот бран на Ковид-19 којшто го зголемува бројот на новозаразени

А1он
Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски одржа прес-конференција во врска со актуелната состојба со вирусот Ковид-19 во Штип, во која ги кажа следниве податоци:
Македонија

Штип, после Скопје, со најмногу заразени од коронавирусот

А1он
Штип со рекордни 60 заразени со коронавирусот денеска се најде во здрaвствениот билтен на Министерството за здравство. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова
Македонија

Разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Штип е 64 гласови

А1он
Општинската изборна комисија-Штип ги објави резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ е победник со 10.141 глас, наспрема СДСМ кој има освоено 10.077
Македонија

Гласањето во Штип се одвива мирно, одѕивот до 13:00 часот е 32.76 проценти

А1он
Во Штип на 80-те избирачки места излезноста е 32,76 отсто. Претседателката на ОИК-Штип, Сенка Андреева информира дека гласањето на изборите се одвива без проблеми. –