seksualno zlostavuvanje

Свет

Стотици деца со децении биле во немилост на педофили во лондонски домови за згрижување

А1он
Британски социјални работници изложиле „ранливи деца“ на сексуални престапници кои се инфилтрирале во домови за деца и во згрижувачки семејства со „катастрофални, доживотни последици врз
Магазин

Укината пресудата за сексуално злоставување, Бил Козби е слободен човек

А1он
Највисокиот суд во американската држава Пенсилванија ја преиначи осудителната пресуда против актерот и комичар Бил Козби за сексуално злоставување, јавуваат медиумите. Со ова се отвора
Спорт

Првиот човек на ФИБА под истрага за сексуално вознемирување

А1он
Претседателот на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) Хамане Нијанг времено се повлекува од функцијата под притисок на внатрешна истрага против него за наводно сексуално вознемирање и
Македонија

Педофил-талкач од Градско нападнал 13-годишно дете во неговиот двор

А1он
Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 40 години од Прилеп поради постоење на основано сомнение
Свет

Поднесени 445 пријави против силувачи и манијаци во францускиот спорт

А1он
Речиси 445 лица во Франција се обвинети за сексуално насилство во спортот, се дознава од извештаите испратени до канцеларијата за сексуално насилство во спортот. Информацијата
Свет

Папата ја прифати оставката на хамбуршкиот кардинал за скандалот со сексуални злоупотреби

А1он
Папата Франциск ја прифати оставката на Стефан Хесе, кардиналот на Хамбург, кој се понуди да замине од функцијата откако тим германски адвокати го објавија огормниот
Свет

Во Белгија судат тројца малолетници, вознемирувале 14-годишно девојче кое се самоуби

А1он
Брисел, 18 февруари 2021 (МИА) – Во Белгија денеска почнува судски процес против тројца малолетници обвинети за вознемирување на 14-годишна девојка, која на 30 јануари
Магазин

Одмаздничка порнографија: партнерката често не знае дека е снимана за време на интимниот однос

А1он
Во светот расте бројот на жртвите на таканаречената „одмаздничка порнографија“, на кои поранешните партнери им се закануваат дека ќе ги објават нивните приватни фотографии и
Магазин

ВИДЕО: Тој е лудак, ме врзуваше со кабли и ме бркаше со секира – се редат обвинувањата против Мерилин Менсон

А1он
Уште една актерка и поранешна партнерка на американскиот рок музичар Мерилин Менсон излезе во јавноста со обвинувања за бизарно однесување, психолошко и сексуално малтретирање против
Свет

„Им даваше на девојките дрога и алкохол, ги тераше да се соблекуваат и им ги оценуваше градите“ – нови обвинувања против Мерилин Менсон

А1он
Нови обвинувања за сексуално злоставување и бизарно однесување беа изнесени денеска од неколку жени против американската рок ѕвезда Мерилин Менсон, кој неколку недели е на