seksualno zlostavuvanje

Свет

Австриски уролог обвинет за злоставување 109 момчиња

А1он
Уролог во Австрија сексуално злоставувал 109 момчиња за период од дваесет години. Четириесет од нив се помлади од 14 години, тврди канцеларијата на обвинителот во
Свет

Пласидо Доминго обвинет за сексуално злоставување

А1он
Осум оперски певици и еден танчер го обвинија шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго за сексуално злоставување. Тие тврдат дека во 80-тите години од минатиот век
Свет

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално злоставување

А1он
Папата Франциско денеска донесе нов закон за сексуално злоставување, со кој персоналот на Ватикан и дипломатите на Светата столица мораат итно да ги пријават таквите
Свет

Кардинал осуден на шест месеци условна казна поради прикривање сексуално злоставување

А1он
Судот во Лион го осуди кардиналот Филип Барбарин на шест месеци условна казна поради прикривање сексуално злоставување, јави дописникот на МИА. Кардиналот Барбарин беше осуден