seksualno voznemiruvanje

Регион

Вработен во белградскиот Герентолошки завод сексуално вознемирувал студентки

А1он
Второто основно јавно обвинителство на Белград, во координација со Координаторот за родово насилство на Вишото јавно обвинителство Белград, нареди апсење на осомничениот Н.С., поради сомнение
Македонија

Надлежните во Прилеп испитуваат наводи за сексуално вознемирување на средношколка

А1он
Прилепското основно обвинителство почна да прибира потребна документација и почна со распит за проверка на наводите дека во средното училиште „Орде Чопела“ ученичка била сексуално
Видео Македонија

ВИДЕО: Kолку години ќе се оди во затвор за „сексуални“ пораки на Фејсбук

Анита Петровска Рајковиќ
Според новите кривични дела кои стапија на сила во Македонија и сексуалното вознемирување ќе е казниво со казна затвор. Сексуалното вознемирување ги опфаќа и непристојните,
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) За вулгарни пораки на Фејсбук во затвор – сексуално вознемирување е кривично дело

Анита Петровска Рајковиќ
Испраќање перверзни пораки на Фејсбук или други социјални мрежи, недолични коментари, непристојни понуди или фотографии, отсега се кривично дело и во Македонија и за нив
Свет

Извештај: Сексуални напади, вознемирување и расизам се присутни во компанијата Рио Тинто

А1он
Британско-австралиската компанија Рио Тинто објави дека 21 жена изјавила дека биле силувани или сексуално нападнати во нејзините рудници во последните пет години, а дека системското
Македонија

Сексуалното вознемирување на јавен простор сѐ уште без правен лек

А1он
Светот постојано се менува, но сепак некои штетни општествени појави се уште се непроменети, една од нив е токму сексуалното вознемирување на јавен простор. Ваквото
Македонија

Онлајн кампања за подигање на свеста против сексуално вознемирување на работно место

А1он
Независната истражувачка организација Реактор – Истражување во акција, лансираше онлајн кампања за подигање на свеста против сексуалното вознемирување на работното место. Кампањата е составена од
Свет

Крис Куомо, брат на екс-гувернерот на Њујорк и познат ТВ водител, обвинет за сексуално малтретирање

А1он
Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк Ендрју Куомо и водител на вечерна емисија на Си-Ен-Ен, од негова поранешна соработничка е обвинет за непристојно
Магазин

Мајк Морхаим проговори за сексуалните вознемирувања во „Близард“

А1он
Еден од основачите и долгогодишен шеф на „Близард“, Мајк Морхаим на Твитер ги коментираше обвинувањата поврзани со сексуално вознемирување, злоупотреба и дискриминација на жени во