seksualno voznemiruvanje

Свет

Телевизијата „Фокс Њуз“ казнета со еден милион долари во случајот за сексуално вознемирување

А1он
Комисијата за човекови права во градот Њујорк ја казни „Фокс Њуз“ со еден милион долари – најголема казна во нејзината историја поради кршење на законите
Свет

Главниот уредник на германски „Билд“ недолично се однесувал со колешки

А1он
Главниот уредник на најголемиот европски весник „Билд“, Јулијан Рајхелт, земал отсуство од работа по обвинувањата за недолично однесување кон негови колешки. Рајхелт ги негира обвинувањата,
Магазин

Во САД сакаат да го укинат Творот Пепе, го промовирал сексуалното вознемирување

А1он
Еден од најдолговечните цртани ликови на продукциската куќа Ворнер Брос, Творот Пепе (Pepé Le Pew) може да биде укинат, откако влијателен американски новинар го обвини
Свет

Јавниот обвинител на Њујорк отвори истрага против гувернерот Куомо за сексуално вознемирување

А1он
Јавниот обвинител на Њујорк, Летиција Џејмс, оформи тим што ќе ги провери наводите дека гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо, сексуално ги вознемирувал своите соработнички.
Свет

Гувернерот на Њујорк Куомо нема намера да се повлече поради скандалот со сексуално вознемирување

А1он
Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендру Куомо, изјави денеска дека нема да поднесе оставка поради зголемениот притисок во врска со скандалот со сексуално вознемирување,
Македонија

Малолетник на Попова Шапка допирал по телото малолетничка од Охрид

А1он
Во полициската станица на Попова Шапка, малолетничка пријавила сексуално вознемирување од страна на малолетник. Според пријавата, настанот се случил вчера околу 13 часот на Попова
Свет

Оставка на градоначалникот на Копенхаген по обвинувањата за сексуално вознемирување

А1он
Градоначалникот на Копенхаген, Франк Јенсен, кого го обвинуваат за сексуално вознемирување, денеска поднесе оставка од функцијата, како и од местото потпретседател на владејачката Социјалдемократска партија.
Свет

Речиси две милијарди жени во светот претрпеле сексуално вознемирување

А1он
Повеќето жени во светот претрпеле сексуално вознемирување, а се проценува дека најмалку 75 отсто од светската популација на жени од 2,7 милијарди на возраст од