ВИДЕО: Kолку години ќе се оди во затвор за „сексуални“ пораки на Фејсбук

Од:

Според новите кривични дела кои стапија на сила во Македонија и сексуалното вознемирување ќе е казниво со казна затвор.

Сексуалното вознемирување ги опфаќа и непристојните, перверзни пораки испраќани преку социјалните мрежи како Фејсбук, Твитер, Инстаграм. Доколку некој ве „манијачи“ и вознемирува преку социјалните мрежи и ви испраќа непристојни фотографии или пораки со сексуална конотација може да го пријавите.

Законот предвидува ригорозни казни за сторителите за кои ќе се докаже дека сексуално вознемирувале некого преку социјалните мрежи. А може да заработат и казна затвор.

Да се пријават може и лажните профили. Обвинителството има начин како да го открие нивниот вистински идентитет и точно кој стои зад лажниот профил. Одлична соработка имаат и со Фејсбук и останатите социјалните мрежи.

Детална информација за тоа колкави се казните за ова дело, кого се може да го пријавите, кој докази ви се потребни, погледнете во видеото.

Би можело да ве интересира

Две девојчиња биле сексуално злоставувани, тврди Обвинителството

Горан Наумовски

Надлежните во Прилеп испитуваат наводи за сексуално вознемирување на средношколка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) За вулгарни пораки на Фејсбук во затвор – сексуално вознемирување е кривично дело

Анита Петровска Рајковиќ

По кривичната за Марјан-Доказ, кривични од Канал 5 за Саше-Мактел и Рубин-Народен глас

А1он

Наставник претепал ученик во Тетово

А1он

14-годишно девојче сексуално злоставувано и продавано повеќе од една година, петмина уапсени

Катерина Павлова-Николовска