stip

Македонија

Ученикот кој освои прво место на натпревар по математика ќе добие 15 илјади денари од Општина Штип, но не и парична награда од државата

Искра Манојлоска
Осмоодделенец од основното училиште „Ванчо Прке“ во Штип го освои првото место на државен натпревар по математика, но не ја доби заслужената парична награда. Образложението
Македонија

Петиција сообраќајот за југоистокот да не се одвива низ Штип, додека се проширува патот Штип-Радовиш

А1он
Поради изградба на експресниот пат, односно проширување на старата коловозна лента од штипската населба Три Чешми до мостот на реката Брегалница на патот Штип-Радовиш планирано
Македонија

Во Штип се чистат улиците и ги посипуваат со абразивен материјал

А1он
Во штипскиот регион попладнево почнаа интензивни врнежи од снег. Механизацијата на штипското јавно претпријатие „Стипион“ почна да ги чисти улиците низ градот и населбите. Директорот
Македонија

Уапсен тинејџер-разбојник од Штип, ограбил повозрасна сограѓанка што одела на пазар

А1он
Полициски службеници од Полициската станица Штип денеска во 12:30 часот по преземени мерки и активности го лишија од слобода М.З.(17) од Штип кој насилно и
Македонија

Штипската болница нема кадар, на оглас бара здравствени работници и технички персонал

А1он
Штипската клиничка болница го објави огласот за прием на 17 здравствени работници и технички персонал. Огласот е објавен вчера и заинтересираните веќе можат да аплицираат.
Македонија

Штипски тинејџер со нож нападнал и ограбил 84-годишен дедо

А1он
СВР Штип поднесе известување против 16-годишен малолетник од Штип поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“, соопшти полицијата. „На 21 јуни годинава, околу
Македонија

Сашко Николов официјално градоначалник на Општина Штип

А1он
Новиот градоначалник на Општина Штип, Сашко Николов денеска го доби уверението од членовите на Општинската изборна комисија. На предвремените избори за градоначалник на Штип, што
Македонија

Сашко Николов, неофицијално е новиот градоначалник на Штип

Кристијан Ландов
Сашко Николов од СДСМ, неофицијално, е новоизбраниот градоначалник на Штип, на предвремените локални избори. Тој добил најголем дел од гласовите на жителите, а во трката