vandalizam

Македонија

Вандализирана црквата „Свети Атанасиј“ на тетовско Кале

А1он
Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ соопшти дека утрово пријавила во полиција упад на манастирскиот имот „Св Атанасиј“ на тетовското Кале. Во упадот оштетена е црквата, искршени
Македонија

Запалeн летниковец во парк шумата Гази Баба

А1он
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов вечерва на својот профил на Фејcбук објави дека непознати сторители запалиле летниковец во парк шумата Гази Баба. – Ваквиот вандализам мора
Магазин

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

А1он
Слика на Пабло Пикасо, чија што вредност се проценува на 20 милиони фунти, оштетена е нападот на лондонската галерија „Тејт модерн“, а осомниченото момче е
Македонија

Несовесни возачи и моторџии дивеат по „Партизанска“

А1он
На социјалните медиуми се шири револтот поради синоќешното дивеење на булeварот „Партизански одреди“. Граѓаните велат дека несовесен возач буквално дивеел по булеварот и со голема
Македонија

Жерновски до Чавков: Како експерт за снимање и казнување вандализам, убеден сум дека ќе препознаете некој кој брутално ја вандализираше О. Центар

А1он
Изминаа точно три години од вандалскиот упад во општина Центар. Група луѓе, организирани од некоја невладина „Веритас“, наводно ја бранеа црквата и верата од тукушто