crkva

Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Вредните икони украдени пред повеќе од деценија гнијат во Албанија оти Македонија ги заборави

Дваесет икони од непроценлива вредност украдени од македонски цркви скапуваат по депоа во Албанија оти државата со години не си ги барала назад. Меѓу нив
Култура

Богојављенски собир на светската хуманистичко – интелектуална елита на онлајн конференција во Охрид

А1он
Во среда, во Охрид, во очи на денот – верски христијански православен празник Водици – Богојављение, со почеток од 13,оо часот, ќе се одржи Интернационална
Култура

Доделена „Цветинова награда за мир” на протоереј професор д-р Рамотир Грозданоски

А1он
Со пригодна церемонија во Соборниот храм Свети Климент Охридски, а по повод големиот празник Свети Стефан, денеска му беше доделена „Цветинова награда за мир” на
Култура

„Цветиновата награда за мир“ за проф. д-р Ратомир Грозданоски

А1он
Пред Архиепископскиот соборен храм, денеска напладне ќе му биде доделена „Цветиновата награда за мир“, на универзитетскиот проф. д-р Ратомир Грозданоски, протоѓакон – теолог, библист и
Култура

Почна конзервацијата и реставрацијата на монументалниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“

А1он
Почна конзервацијата и реставрацијата на исклучителниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“. Конзерваторите од прилепскиот и од битолскиот Завод и музеј ја почнаа првата од
Култура

„Македонски црковен календар“ – нова книга од Марко Китевски

А1он
Книгата „Македонски црковен календар“ од проф. д-р Марко Китевски излезе деновиве од печат во издание на „Гирланда“ – Здружение за проучување на македонската народна култура,
Култура

Реконструиран главниот конак на Св. Пантелејмон

А1он
Завршија реставраторските и конзерваторски работи на главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон, во Горно Нерези, Општина Карпош. За оваа инвестиција, општината искористи средства од
Култура

Ќе се заокружи петгодишниот процес за реевиденција на иконите во прилепско

А1он
Конечно, по пет години, прилепскиот музеј ќе ја заврши обемната реевиденција на иконите во црквите и манастирите, на пишаните документи и на архитектурата. Откако тоа
Култура

Ќе се конзервираат и реставрираат иконите, иконостасите, ѕидно сликарство во две цркви во кумановскиот регион

А1он
Иконостасите, ѕидното сликарство во црквите „Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Младо Нагоричане и „Воведени на Богородица“ кај село Сув Орах, кумановско ќе се конзервираат и реставрираат.
Култура

Во Лешочкиот манастир отслужен помен парастос по повод 176 години од смртта на преродбеникот и игумен Кирил Пејчиновиќ Тетоец

А1он
По повод 176 години од упокојувањето на преродбеникот и игумен на Лешочкиот манастир отец Кирил Пејчиновиќ Тетоец денеска беше отслужен помен парастос од страна на