manastir

Македонија

Жител на Мала Речица го ставил знамето на Албанија на манастирот на Попова Шапка

А1он
33-годишен жител на Мала Речица е приведен под сосмение дека го симнал знмаето на МПЦ од јарболот пред манастирот „Свети Наум Чудотворец“ на Попова Шапка
Регион

Се држи свештеник на нишан? Оклопни возила и вооружени лица во дворот на манастирот Бањска

А1он
Во дворот на манастирот Бањска има маскирани и вооружени лица, додека свештенството и верниците се затворени во капелата. На една од фотографиите може да се
Култура

Почна конзервацијата и реставрацијата на монументалниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“

А1он
Почна конзервацијата и реставрацијата на исклучителниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“. Конзерваторите од прилепскиот и од битолскиот Завод и музеј ја почнаа првата од
Магазин

ВИДЕО: Некогашни калуѓерки од Хрватска се запознале во манастир, сега се лезбејска двојка

А1он
Две жени од Хрватска, кои порано биле калуѓерки во манастир, денеска живеат заедно во романтична врска на островот Корчула. Марита и Фани гостуваа на телевизијата
Македонија

Се распаѓа манастирот во Матејче: наместо верници, пцовисани животни и опожарени конаци

Габриела Димковиќ-Мишевска
Опожарени конаци, уништени фрески, демолирани двете влезни врати, оштетен покрив, а во внатрешноста на црквата има остатоци од мртви животни – ова е само дел
Регион

Евакуиран манастир поради пожар на Евија

А1он
Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да
Македонија

Преспа против владиката Петар и намерата да се сече шумата

А1он
Жителите на село Јанковец почнаа Иницијатива против одлуката на владика Петар да ја сече шумата околу манастирот Св. Петар. „За сите зделки и бизниси на