prespa

Македонија

Серија земјотреси го тресат преспанскиот регион

А1он
Серија земјотреси кои потекнуваат од епицентралното подрачје Преспа, од кои три се почувствувани од страна на граѓаните, регистрираше во изминатото деноноќие Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот
Македонија

Силен земјотрес ноќеска ги вознемири граѓаните на Преспа

Орце Костов
Земјотрес со интензитет од 3,8 степени е почуствуван ноќеска во Охрид, Струга, Ресен, Битола и Кавадарци. Епицентарот на земјотресот бил во Преспа, на 120 километри
Македонија

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа утре 10 часа без струја

А1он
Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа утре од 8:00 до 18:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Како
Македонија

Локализиран пожарот во националниот парк „Преспа“

А1он
Локализиран е големиот пожар во националинот парк „Преспа“, општина Пустец, на врвот на планината „Остоја“, местото наречено Пирамида 10 на границата со Грција, кој претставуваше
Култура

Македонски филмови, Љубојна и Слаткаристика овој викенд на „Преспаленд”

А1он
На мултимедијалниот фестивал „Преспаленд”, деновиве ќе се случи Отворено кино со македонски филмови и концерти на македонски музички ѕвезди. Во сабота, по повод одбележување на
Магазин

Започна мултимедијалниот фестивал „Преспаленд 2021“

А1он
Со одбележување на првиот час по македонски јазик во старото училиште „Димитар Влахов“ во селото Љубојно, во саботата започна првиот мултимедијален фестивал во овој регион-
Култура

„Преспаленд 2021“- прв фестивал на традиција и историја во Преспа

А1он
Со одбележување на првиот час по македонски јазик, во старото училиште „Димитар Влахов“, во селото Љубојно, в сабота ќе почне првиот мултимедијален фестивал на традицијата
Магазин

Регионален концерт во Отешево за укинувањето на роамингот на Западен Балкан

А1он
Концерт со повеќе групи и ди џеи од регионот ќе се одржи денеска во Отешево за да се одбележи укинувањето на роамингот на Западен Балкан.