prespa

Македонија

1.3 милиони евра од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

А1он
Од Буџетот на Република Северна Македонија, трансферирани се скоро 80 милиони денари на општина Ресен, за обесштетување на граѓаните погодени од невремето во 2019 година
Македонија

Заев доби плакета „Преспански јаболкобер“ за помошта на жртвите од невремето

А1он
Премиерот Зоран Заев ја доби плакетата „Преспански јаболкобер“ како благодарност поради залагањата за обештетување на граѓаните од невремето минатата година во Долна Преспа, соопшти ресенскиот
Економија

Преспанските јаболкари добија поддршка од ресенскиот градоначалник во барањата околу цената

А1он
Градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски јавно ги поддржа производителите на јаболкa за нивното барање за одредување минимална продажна цена на преспанското јаболко. На средбата со
Македонија

Продолжува забраната за викенд престој на туристички места во Преспа

А1он
Општина Ресен информира дека и овој викенд е забранет престојот и подолго задржување во туристичките и излетничките места во Преспа. Од секторот за односи со
Македонија

Нуредини засега нема информации за причините за намалување на нивото на Преспанското езеро

А1он
Формирана е работна група од експерти од Република Северна Македонија, Албанија и од Грција за намалување на нивото на Преспанското езеро, а веќе наредниот понеделник
Македонија

МЖСПП: Во континуитет се следи состојбата со Преспанското Езеро, следната недела координативна средба

А1он
Состојбата со Преспанското Езеро се следи во континуитет и се преземаат активности во рамки на надлежностите, информира Министерството за животна средина и просторно палнирање, кое