prespa

Култура

Одржана традиционалната манифестација „Фестивал на зимата во Преспа“

А1он
Во Пустец, Мала Преспа се одржа манифестацијата „Фестивал на зимата во Преспа“, со која официјално се означува почетокот на низа активности и одбележување празници, за
Македонија

(ВИДЕО) Гошаревски: Имавме Езеро кое разединуваше, сега е Езеро кое обединува

А1он
Од изолација до интеграција е заклучокот од програмската трибина организирана од СДСМ “Агенда 20-24”, посветена на развојот на преспанскиот регион. Градоначалникот на Ресен, Гошаревски ги
Економија

Втор туристички саем во Преспа

А1он
Туристички агениции и водичи, невладини организации, угостители, издавачи на сместувачки капацитети, уметници, ракотворци и производители на храна од Преспа денеска на плажата Конект во Сливница
Магазин

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

А1он
Речиси 50 години, Преспанските езера беа отсечени од светот, во корист на дивата природа. Денес, оваа погранична област меѓу Северна Македонија, Албанија и Грција смета
Економија

Заев: „Запознај ја Преспа” ќе ги привлече граѓаните да го посетат Преспанското Езеро

А1он
Убеден сум дека ќе го привлечеме вниманието на сите граѓани од Северна Македонија, да го користат целиот летен период за да го посетат Преспанското Езеро
Економија

Презентација на традиционалната храна и култура за запознавање на Преспа

А1он
Домашните и странските туристи, но и локалните жители денеска на плажата во Дупени ќе имаат можност да ги откријат убавините на преспанскиот регион, културата, храната,