prespansko ezero

Македонија

НАСА: Преспанското Езеро од 1984 до 2020 загуби седум отсто од површината

А1он
Преспанското Езеро, кое се протега од околу 260 квадратни километри, што е повеќе од двојно од територијата на Париз, изгуби седум отсто од својата површина
Македонија

Преспанското Eзеро е пред умирање додекa СДС И ДУИ тонат во матни бизнис зделки

А1он
Преспанското Eзеро е пред умирање, додека власта на СДС И ДУИ се замрзнати во корупција и тонат во матни бизнис зделки. Министерката за животна средина
Македонија

Тело на битолчанец е пронајдено во водите на Преспанското Езеро

А1он
На 11.11.2022 во 21.00 часот во СВР Битола било пријавено дека во водите на Преспанското Езеро било пронајдено телото на Р.А.(39) од с. Могила, битолско,
Македонија

Намален водостојот на Преспанското Езеро

А1он
За еден сантиметар е намален водостојот на Преспанското Езеро,а нивоата на останатите две природни езера во земјава се исти како вчера. Со тоа, според последните
Македонија

Преспанско Езеро седум сантиметри под апсолутниот минимум, преполовени водостоите на повеќето реки,

А1он
Драстичен пад на водостоите бележат повеќето реки во земјава. Според денешните хидролошки мерења, над просекот за август се само Бабуна кај Богомила и Струмица кај
Македонија

Маж починал од срцев удар при влегување во Преспанското езеро

А1он
Скопјанец починал од срцев удар при влегување во Преспанско Езеро. Неофицијално, станува збор за 65-годишен маж, кој бил пронајден мртов на длабочина од 1 метро
Македонија

Преспанското Езеро – болен пациент кој не знаете од каде да почнете да го лекувате

Активностите на терен изостануваат и покрај алармирањата дека водата од Преспанското Езеро почнува масовно да се повлекува, дека на брегот излегуваат камења и треви кои