Намалени нивоата на Охридско и Преспанско езеро

Од:

Водостоите на повеќето реки во земјава се под просекот за август, со исклучок на Вардар и Бабуна, покажуваат денешните хидролошки мерења.

dobivaj vesti na viber

Преполовени се Сатеска кај Ботун, Лепенец кај Скопје и Струмица кај Ново Село, а Крива Река кај Крива Паланка и Пчиња кај Пелинце се три пати пониски од просекот.

Состојбата со трите природни езера не е многу променета. Нивото на Дојранското е исто како вчера, а на Преспанското и Охридското е намалено. Преспанското е пониско за еден, а Охридското за два сантиметра. Во однос на августовскиот просек, Дојранското езеро покажува зголемување за 2,64 метри, додека Преспанското е намалено за 1,64 метри, а Охридското за 11 сантиметри.

Би можело да ве интересира

Во водите на Охридското Езеро пронајдени и одземени рибарски мрежи во должина од 1.000 метри

А1он

Најдени и одземени рибарски мрежи во Охридско Езеро

А1он

Повторно опожарена трска во Охридско Езеро

А1он

Министерката Стефоска и градоначалникот Пецаков за зачувување на статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО

А1он

Нивото на Охридското Езеро се спушти на дозволениот минимум

Намален водостојот на Преспанското Езеро

Катерина Павлова-Николовска