prespansko ezero

Македонија

Владата одобри 1.2 милиони евра за спас на Преспанското и Дојранското Езеро

А1он
Владата на денешната седница донесе Одлука за одобрување првични средства од Буџетот за 2020 година, наменети за решавање на проблемите со состојбата на Преспанското и
Македонија

Македонија и Албанија со спогодба ќе го заштитат рибниот фонд во Охридското и во Преспанското Езеро

А1он
Отстранување на пречките и подобра институционална соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија е целта на спогодбата за заедничко одржливо управување со риболовот на
Македонија

Реките и двете најголеми езера, Охридското и Преспанското, под ноемврискиот просек

А1он
И денеска водостоите на реките во земјава се под просекот за ноември, покажуваат хидролошките мерења. Најдрастично е намалувањето на Вардар кај Јегуновце и на Сатеска
Македонија

Преспанското Езеро и понатаму под минимумот, извесно намалување на нивото и кај реките

А1он
Водостојот на Преспанското Езеро е 36 сантиметри под асполутно дозволениот минимум, додека кај Охридското Езеро ситуацијата е спротивна, односно тоа е за седум сантиметри над
Македонија

Нивото на Преспанското Езеро за 33 сантиметри под минимумот

А1он
Нивото на Преспанското Езеро го има надминато апсолутно измерениот минимум за 33 сантиметри, покажа контролата што ја направи екипа на хидролози од Управата за хидрометеоролошки
Македонија

Петиција: Итни мерки за спас на Преспанското Езеро

А1он
Повеќе граѓански здруженија, асоцијации, друштва, активисти на еколошки движења денеска покренаа петиција за спас на Преспанското Езеро, со упатени конретни барања до Владата на Република
Македонија

Властите се договорија дека треба да почнат да го спасуваат Преспанското Езеро

А1он
На работна средба, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, денеска ги разгледале можностите за забрзување
Македонија

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

А1он
Утрово на Преспанското езеро забележани се пет розови фламинга кои најверојатно одмораат од патот за каде што тргнале, соопштија од Македонското еколошко друштво (МЕД). –
Македонија

Пронајдено телото на удавеното момче во Преспанското Езеро

Кристијан Ландов
По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче кое се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека телото е извлечено и е
Македонија

Привремено прекината потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро, ќе продолжи изутрина

А1он
Потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови, но рано изутрина продолжува се до пронаоѓање на момчето,