reki

Македонија

ЦУК: Состојбата со реките во земјата е стабилна, нема излевања

А1он
Засега состојбата со водотеците е стабилна и не се регистрирани посебни зголемувања и излевања, информира Центарот за управување со кризи, во прегледот на состојбата со
Македонија

Зголемен водостојот на реките, според УХМР нема опасност од излевање

А1он
Врнежите ги зголемија водостоите на повеќето реки низ земјава. Според денешните хидролошки мерења, Треска покажува девет пати повисоко ниво од просекот за август, а Црна
Македонија

УХМР: Внимателно движење околу помалите реки, можни се порои

А1он
Почнувајќи од денешните попладневни часови па во наредните неколку дена, како резултат на циклонска активност, ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен
Македонија

Повторно намален водостојот на Охридското и Преспанското Езеро

А1он
Водостојот на Охридското и Преспанското Езеро денеска повторно е намален за по еден сантиметар. Ова, како што покажуваат мерењата направени од Управата за хидрометеоролошки работи
Македонија

Намален водостојот на Охридското и Преспанското Езеро

А1он
По еден сантиметар е намален водостојот на Охридското и Преспанското Езеро, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера, покажуваат последните мерења направени од
Македонија

Водата во Охридското езеро потопла од септемврискиот просек

А1он
Водата во Охридското езеро е потопла од просекот на септември. Денешните хидролошки мерења направени во 13:30 часот покажуваат дека температурата на водата во Охридското Езеро