resen

Македонија

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа утре 10 часа без струја

А1он
Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа утре од 8:00 до 18:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Како
Македонија

Возач од Ресен со џип излета од патот и загина кај Горно Дупени

А1он
46-годишен возач од Ресен вчера попладне загинал откако излетал од патот кон селото Царев Двор, соопшти полицијата. „На 28.07.2021 во 17.05 часот било пријавено дека
Македонија

Дождовите го зголемија водостојот на Преспанското Езеро за 14 сантиметри

А1он
Од почетокот на 2021 година, Преспанско Езеро се зголемило за 14 сантиметри и сега е на ниво 842.36. Веста за зголемување на нивото на езерото,
Македонија

Таблети за ученици од социјално загрозени семејства во Ресен

А1он
Учениците од социјално загрозени семејства кои наставата ја следат онлајн, денеска добија таблети од Општина Ресен. Градоначалникот Живко Гошаревски 15-те таблети, како и хигиенски средства
Македонија

Заев доби плакета „Преспански јаболкобер“ за помошта на жртвите од невремето

А1он
Премиерот Зоран Заев ја доби плакетата „Преспански јаболкобер“ како благодарност поради залагањата за обештетување на граѓаните од невремето минатата година во Долна Преспа, соопшти ресенскиот
Македонија

Во Скопје 571 активен случај на Ковид-19, Ресен единствен град без заразени во моментов

А1он
Ресен е единствениот македонски град во кој нема активни случаи на заразени со коронавирус, покажуваат податоците на здравствените власти. Во центарот на преспанскиот регион од
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска од Ресен: Владата инвестираше една милијарда евра во инфраструктура за потребите на граѓаните

А1он
Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска денеска оствари увид во завршени градежни работи на територијата на Општина Ресен. По завршувањето
Македонија

Ресен доби нов градски пазар, инвестирани 3,5 милиони денари

А1он
Во Ресен денеска е отворен нов градски пазар. Проектот е реализиран со 3,5 милиони денари што Министерството за локална самоуправа ги обезбеди преку Програмата за
Македонија

Обвинето лице од Ресен поради возење велосипед за време на полициски час

А1он
Основното јавно обвинителство во Ресен поднесе pредлог за издавање казнен налог за едно лице кое на 29 март 2020 година, за време додека во сила