resen

Македонија

Дождовите го зголемија водостојот на Преспанското Езеро за 14 сантиметри

А1он
Од почетокот на 2021 година, Преспанско Езеро се зголемило за 14 сантиметри и сега е на ниво 842.36. Веста за зголемување на нивото на езерото,
Македонија

Таблети за ученици од социјално загрозени семејства во Ресен

А1он
Учениците од социјално загрозени семејства кои наставата ја следат онлајн, денеска добија таблети од Општина Ресен. Градоначалникот Живко Гошаревски 15-те таблети, како и хигиенски средства
Македонија

Заев доби плакета „Преспански јаболкобер“ за помошта на жртвите од невремето

А1он
Премиерот Зоран Заев ја доби плакетата „Преспански јаболкобер“ како благодарност поради залагањата за обештетување на граѓаните од невремето минатата година во Долна Преспа, соопшти ресенскиот
Македонија

Во Скопје 571 активен случај на Ковид-19, Ресен единствен град без заразени во моментов

А1он
Ресен е единствениот македонски град во кој нема активни случаи на заразени со коронавирус, покажуваат податоците на здравствените власти. Во центарот на преспанскиот регион од
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска од Ресен: Владата инвестираше една милијарда евра во инфраструктура за потребите на граѓаните

А1он
Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска денеска оствари увид во завршени градежни работи на територијата на Општина Ресен. По завршувањето
Македонија

Ресен доби нов градски пазар, инвестирани 3,5 милиони денари

А1он
Во Ресен денеска е отворен нов градски пазар. Проектот е реализиран со 3,5 милиони денари што Министерството за локална самоуправа ги обезбеди преку Програмата за
Македонија

Обвинето лице од Ресен поради возење велосипед за време на полициски час

А1он
Основното јавно обвинителство во Ресен поднесе pредлог за издавање казнен налог за едно лице кое на 29 март 2020 година, за време додека во сила
Македонија

Три лица обвинети во Ресен за непочитување на полициски час

А1он
Обвинителството во Ресен поднесе предлог за издавање казнен налог против три лица од Ресен за сторено кривично дело – непостапување според здравствени прописи за време
Македонија

За четворица непочитувачи на полицискиот час во Ресен побарани казни

А1он
Основното јавно обвинителство Ресен поднесе Предлог за издавање казнен налог против четири лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија