dszi

Македонија

Затворени кујните во шест училишта во Карпош по појавата на салмонела

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по вонредниот инспекциски надзор поради појава на салмонела ги затвори училишните кујни на училиштата „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“,
Македонија

Инспекцијата влезе во Психијатриската болница Бардовци откако се појавија видеа со тепање пациенти

А1он
Вонреден инспекциски надзор од Државен санитарен и здравствен инспекторат бил извршен во психијатриска болница „Скопје“, потврди за МИА в.д. директорот Мухсин Арифи, кој најави повеќе
Македонија

Вонреден инспекциски надзор од ДСЗИ за утврдување на текот на лекување на починатото новороденче

А1он
Министерот Фатмир Меџити по информацијата за починатото новороденче ја посети Клиничката болница Битола, за на лице место да увиди што се случило. Истовремено, министерот се
Македонија

Шестгодишната Јана починала од срце – нема недостатоци при лекувањето утврди ДСЗИ

Анита Петровска Рајковиќ
Државниот санитарен и здравствен инспекторат денеска изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола – одделение за педијатрија во врска со лекувањето
Македонија

Рената Младеновска нов директор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат

А1он
На денешната 82-ра седница, Владата ја разреши Иринка Сотирова- Бухова од должноста в.д. директор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, на нејзино барање. За в.д
Македонија

ДСЗИ и Бухова уште во 2018 забраниле хируршка интервенција за катаракта во Промедика

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат изминатите денови не сакаше да се инволвира во политика и да реагира на партиски обвинувања засновани на невистини. Но со
Македонија

Сотирова-Бухова пред четири месеци најавила дека си оди од ДСЗИ, Владата нашла замена за утре да ја назначи

Кристијан Ландов
Покрај Арафат Муареми кој се повлече од директорската позиција во Финансиската полиција, Владата треба да и најде замена и на Иринка Сотирова-Бухова, директорка на Државниот
Македонија

ДСЗИ: Инспекторатот е отворен за сите информации од јавен карактер, да не се вознемирува јавноста со неточни информации

А1он
ДСЗИ ја известува јавноста дека при инспекциски надзор извршен на ден 25.07.2018 година во ПЗУ Поликлиника од специјалистичко -консултативна здравствена заштита „Промедика медикал центар„ -Скопје
Македонија

Не се објавуваат име и презиме, позитивните од денес со матичен број си ги преземаат решенијата за изолација од сајтот на ДСЗИ

Маја Илиевска-Пачемска
Позитивните пациенти на коронавирус и нивните контакти од денес можат да си ги преземат решенијата за изолација од сајтот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат
Македонија

Бухова: Градоначалникот морал да се изолира, без или со симптоми-позитивен значи дека инфицира

А1он
За охридскиот градоначалник требало да важат истите правила како и за сите граѓани кога се тестираат, без произволни толкувања и претпоставки. Тој морал да се