dszi

Македонија

ВИДЕО: ДСЗИ нема ингеренции да зема брисеви за коронавирус од кваки во супермаркети, одговорноста е на граѓаните и на правните субјекти

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот санитарен и здравствен инспекторат при надзорите во супермаркетите не зема брисеви од кваки, пултови, од терминалите за плаќање со картички или пак од кое
Македонија

ДСЗИ изврши 91 инспекциски надзор – 79 во ЈЗУ и 12 во ПЗУ

А1он
Министерството за здравство информира дека согласно заклучоците на Владата на РСМ донесени со цел спречување на внесување и ширење на инфекцијата со Ковид-19, од страна
Македонија

(ВИДЕО) Бухова: Медицинските лица да ги почитуваат протоколите за самозаштита, граѓаните да им веруваат

Кристијан Ландов
Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според неа, досега се почитуваат протоколите
Македонија

Дежурниот лекар направил прекршок и не ја примил во болница починатата стружанка од коронавирус

Маја Илиевска-Пачемска
Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирус која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар не била примена во охридската болница,
Македонија

Државниот санитарен и здравствен инспекторат во три смени издава дозволи за влез и излез од државата на возачи на товарни возила

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат со работа во три смени, издава дозволи за влез и излез од државата на професионални возачи на товарни возила. Во
Видео Македонија

ВИДЕО: Со кампања за правилно миење раце, ќе се спречи ширењето зарази во училиштата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Преку кампања за правилно миење раце и одржување на хигиената во училиштата, ќе се подига свеста кај децата за да се избегнат ширењето на бактериите
Македонија

ДСЗИ: Од 16 јули до 13 ноември за Бојан Јовановски евидентирани 25 прегледи

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) соопшти дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата која се наоѓа во рамки на КПУ Затвор Скопје, а
Македонија

Неколку лица затруени со јагнешко месо во ресторанот „Јавор“

Мери Јордановска
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) времено го затворил ресторанот „Јавор“ во скопската населба Карпош откако неколку лица се пожалиле на симптоми на труење со
Македонија

Препораки од ДСЗИ за граѓаните кои одат на аџилак во Саудиска Арабија

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат во врска со претстојните патувања на граѓани на Северна Македонија од исламска вероисповед, на аџилак во Саудиска Арабија, излезе со
Македонија

Примените со дијареја и повраќање во ОБ Струга пуштени дома, ДСЗИ ќе испитува под која дијагноза се запишани

А1он
Во саботата вечерта се примени 10 – 12 пациенти со симптоми на дијареја и повраќање кои биле на свадба во Струга. Амбулантски се прегледани, а