jana hristovska

Македонија

Немало грешки во лекувањето на малата Јана – Нема кривично дело за смртта, пресече Обвинителството

Анита Петровска Рајковиќ
Основното јавно обвинителство Битола до семејството на починатата го достави интегрално извештајот од Институтот за судска медицина во кој експлицитно е наведено дека во постапувањето
Македонија

Мирен протест на битолчани пред болницатa „Др. Трифун Пановски“

А1он
Во знак на сочувство за починато новороденче и шест годишното девојче Јана, битолчани попладнево одржаа мирен протест пред ЈЗУ Клинична болница „Др Трифун Пановски“-Битола. Со
Македонија

МЗ се уште го чека извештајот од обдукцијата на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница

А1он
Министерството за здравство се уште го чека извештајот од обдукцијата од Судска медицина за шестгодишното девојче Јана кое почина во Клиничката болница „Др Трифун Пановски“
Македонија

Шестгодишната Јана прележала ковид, а вирус и ги воспалил мускулите –Немало грешки во лекувањето според надзорот

А1он
Комисијата за стручен надзор за случајот со лекувањето на шестгодишната пациентка Јана во Клиничка болница Битола, констатираше дека според анамнезата, клиничкиот преглед и работната дијагноза,
Македонија

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме добиено извештајот од обдукцијата, обезбедуваме други докази

А1он
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска изјави дека Обвинителството работи на обезбедување на докази за смртта на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница. Одговарајќи
Македонија

(ВИДЕО) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“ – битолчани излегоа на протест за малата Јана

А1он
Под мотото „Правда за Јана – Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола започна протестот за прераната смрт на шестгодишната Јана Христовска која минатата
Македонија

Обвинителството во Битола се уште го чека извештајот од обдукцијата за Јана

А1он
Обдукцискиот наод кој треба да покаже од што почина шестгодишната Јана Христовска во болницата во Битола, се уште не не е доставен до Основното јавно
Македонија

Ковачевски: Ќе се утврдуваат причините за смртта на шестгодишното девојче во битолската болница

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека треба да се почекаат фактите од извештаите за да се утврди причината за смртта на шестгодишното девојче во битолската
Македонија

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

А1он
Во тек е стручен надзор, а во меѓувреме се очекува извештајот од обдукцијата за смртта на шестгодишното девојче во Битола, по што може да се