Во Битола утре протест за смртта на Јана

Од:

На плоштадот „Магнолија“ во Битола утре во 19.00 часот ќе се одржи протест под мотото „Правда за Јана“ и „Сите сме Јана“.

Според најавите на социјалните мрежи каде што е објавен повикот, целта на пртоестот е да се насочи вниманието кон состојбите во македонското здравство.

Јана почина минатата недела на Детското одделение во битолската болница каде била донесена со симптоми на настинка и повраќање.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат, соопшти дека нема грешки во лекувањето на Јана откако семејството изрази сомнеж за лекарска грешка.

Се чекаат резултатите од обдукцијата која треба да ја утврди конкретната причина за смртта на девојчето.

Би можело да ве интересира

Мирен протест на битолчани пред болницатa „Др. Трифун Пановски“

Горан Наумовски

МЗ се уште го чека извештајот од обдукцијата на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница

Ана Ололовска

Шестгодишната Јана прележала ковид, а вирус и ги воспалил мускулите –Немало грешки во лекувањето според надзорот

Катерина Павлова-Николовска

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме добиено извештајот од обдукцијата, обезбедуваме други докази

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“ – битолчани излегоа на протест за малата Јана

Горан Наумовски

Обвинителството во Битола се уште го чека извештајот од обдукцијата за Јана

Катерина Павлова-Николовска