jana bitola

Македонија

МЗ се уште го чека извештајот од обдукцијата на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница

А1он
Министерството за здравство се уште го чека извештајот од обдукцијата од Судска медицина за шестгодишното девојче Јана кое почина во Клиничката болница „Др Трифун Пановски“
Македонија

Шестгодишната Јана прележала ковид, а вирус и ги воспалил мускулите –Немало грешки во лекувањето според надзорот

А1он
Комисијата за стручен надзор за случајот со лекувањето на шестгодишната пациентка Јана во Клиничка болница Битола, констатираше дека според анамнезата, клиничкиот преглед и работната дијагноза,
Македонија

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме добиено извештајот од обдукцијата, обезбедуваме други докази

А1он
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска изјави дека Обвинителството работи на обезбедување на докази за смртта на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница. Одговарајќи
Македонија

(ВИДЕО) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“ – битолчани излегоа на протест за малата Јана

А1он
Под мотото „Правда за Јана – Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола започна протестот за прераната смрт на шестгодишната Јана Христовска која минатата
Македонија

Обвинителството во Битола се уште го чека извештајот од обдукцијата за Јана

А1он
Обдукцискиот наод кој треба да покаже од што почина шестгодишната Јана Христовска во болницата во Битола, се уште не не е доставен до Основното јавно
Македонија

Ковачевски: Ќе се утврдуваат причините за смртта на шестгодишното девојче во битолската болница

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека треба да се почекаат фактите од извештаите за да се утврди причината за смртта на шестгодишното девојче во битолската
Македонија

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

А1он
Во тек е стручен надзор, а во меѓувреме се очекува извештајот од обдукцијата за смртта на шестгодишното девојче во Битола, по што може да се
Македонија

Беќаровски: Дали поверувавте дека две докторки кои се и мајки, ќе се однесуваат несовесно кон беспомошно шестгодишно девојче

А1он
„Секој доктор кој ќе го прочита извештајот од ДСЗИ ќе се сложи дека колешките од Битола го направиле максимумот кој го имале на располагање. Секој
Македонија

Шестгодишната Јана починала од срце – нема недостатоци при лекувањето утврди ДСЗИ

Анита Петровска Рајковиќ
Државниот санитарен и здравствен инспекторат денеска изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола – одделение за педијатрија во врска со лекувањето