lekarska greska

Македонија

Немало грешки во лекувањето на малата Јана – Нема кривично дело за смртта, пресече Обвинителството

Анита Петровска Рајковиќ
Основното јавно обвинителство Битола до семејството на починатата го достави интегрално извештајот од Институтот за судска медицина во кој експлицитно е наведено дека во постапувањето
Регион

Mу ги дупналe цревата при рутински преглед: Поради лекарска грешка пациент од Србија три пати реанимиран

А1он
„Тој отиде здрав на редовен рутински преглед, а сега само го молам Бога да преживее“, изјави Николина, сопругата на Марко Стојановиќ од Свилајнец, кој во
Македонија

Комисија ќе бара лекарска грешка по смртта на 33 – годишната пациентка чие семејство обвини дека при шиење на матката и било продупчено тенкото црево

Маја Илиевска-Пачемска
Дали има лекарска грешка за смртта на 33 – годишната пациентка на која и беше изваден миом од матката ќе утврдува комисија што ќе ја
Македонија

Нова Комисија ќе утврдува зошто на породување ѝ биле извадени бубрег, матка и јајчник на родилката од Дебар

Маја Илиевска-Пачемска
Место конечен став, како што најави оваа недела, министерот за здравство Венко Филипче денес донел решение за формирање Комисија за вршење надзор на стручната работа
Македонија

Родилката од Дебар: ќе ги објавам имињата на лекарите што не најдоа пропуст за извадените бубрег, јајчник и матка

Маја Илиевска-Пачемска
Родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, која, по породувањето со царски рез, си замина дома без бубрег, јајчник и матка, не го добила извештајот од стручниот
Македонија

Филипче ги крие лекарите кои не најдоа грешка за извадените бубрег, јајчник и матка кај родилка

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство, Венко Филипче, ги крие имињата на лекарите кои утврдија дека гинекологот, Мухамед Асани, не направил лекарска грешка во оперирањето и лекувањето на
Македонија

По скандалозната одлука родилката од Дебар за „А1он“: Асани заедно со лекарите од Комисијата заминал на ручек по надзорот во болницата

Маја Илиевска-Пачемска
Родилката Јалдз Веапоска не е изненадена од заклучокот дека гинекологот и директор на струшката болница, Мухамед Асани, не направил лекарска грешка откако по породување со
Македонија

Сопругата на Булент Ибрахим, починат од сепса по операција на хемороидите: Обвинителката ми се извини што осум месеци во фиока го чувале предметот

Маја Илиевска-Пачемска
Една година по смртта на 38-годишниот Булент Ибрахим, кој почина од сепса по операција на хемороидите, неговото семејство чека институциите да утврдат дека грешка во
Македонија

Една година од смртта на Булент Ибрахим починат од сепса по операција на хемородиди, сопругата во агонија бара расветлување на случајот

Маја Илиевска-Пачемска
Едита Ибрахим, сопруга на Булент Ибрахим кој лани почина од сепса по операција на хемороди, една година вели дека живее во агонија обидувајќи се да
Македонија

Боро Стаиќ седум години докажува дека лекарска грешка е причина за неговата парализа

Кристијан Ландов
Боро Стаиќ седум години ја бара правдата во судовите, откако поради лекарска грешка остана целосно парализиран. Охридскиот суд два пати ги ослободи од вина лекарите,