irina buhova

Македонија

Сотирова Бухова: ДЗСИ нема ингеренции околу терапиите, заклучоците за Онкологија се политички реваншизам

А1он
Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам на предлог заклучоците за моја политичка одговорност на Анкетната комисија при Собранието за случајот со онкологија вели Ирина
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Преку ноќ умираат и деца и возрасни – што е причината, може ли да се спречи

Случајот со ненадејната смрт на малата Јана ги загрижи родителите. Како е можно здраво дете кое немало никакви посериозни здравствени проблеми да почине преку ноќ?
Македонија

Арсовски: Дали Бухова и Министерството за здравство дозволиле очната болница на Промедика да врши дејност оперативни зафати без потребни лиценци?

А1он
Според нашите информации, очната болница на Промедика, која е во склоп на медикал центар поликлиника Промедика и се наоѓа во строгиот центар на градот Скопје
Македонија

Зечевиќ не се тестирал на 19 јануари, објасни директорката Бухова по обвинувањата дека и тој на Водици заразен го ширел вирусот

Маја Илиевска-Пачемска
По тврдењата на ВМРО – ДПМНЕ дека генералниот секретар Миле Зечевиќ позитивен на Ковид – 19, без маска го ширел вирусот на Водици во Охрид,
Македонија

Бухова: Градоначалникот морал да се изолира, без или со симптоми-позитивен значи дека инфицира

А1он
За охридскиот градоначалник требало да важат истите правила како и за сите граѓани кога се тестираат, без произволни толкувања и претпоставки. Тој морал да се
Македонија

Сотирова Бухова во самоизолација откако била во контакт со член на семејството заразен од Ковид-19

А1он
Директорката на Државниот санитарен здравствен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова, од денеска е во самоизолација бидејќи контактирала со член од семејството кој е позитивен на Ковид-19.
Македонија

Бухова: Во Тетово и во Штип 63 лица позитивни на коронавирусот се во домашна изолација, тестирањето продолжува

А1он
Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од коронавирусот што се појавија во
Македонија

Бухова: Во тек се неколку инспекциски надзори за да се утврди дали постои докторски пропуст во детекцијата на Ковид-19

Кристијан Ландов
Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, за „А1он“ вели дека е рано да се констатира дали има докторска грешка при третманот, односно