dzsi

Македонија

Државниот здравствен инспекторат ќе го испитува случајот на родилката од Делчево во штипската болница

А1он
Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) денеска ќе испрати инспектор во штипската Клиничка болница по смртта на 26-годишната родилка од Делчево, ова за МИА го
Македонија

Државниот здравствен инспекторат не констатирал пропусти во случајот со починатото новороденче

А1он
Не се констатирани недостатоци од наша надлежност. Односно, медицинската документација и во прилепската болница и во Клиниката за детски болести од Скопје е уредно водена,
Македонија

Не е пронајдна салмонела во шесте училишни кујни во Карпош

А1он
Негативни се резултатите по појавата на салмонела кај ученици од дел во основните училишта во Карпош. Ова го покажале резултатите по направениот вонреден инспекциски надзор
Македонија

Николовски: Здравствениот инспекторат постапува според надлежностите во случајот со директорот на струшката болница

А1он
Во врска со случајот за директорот на струшката болница, д-р Мухамед Асани, кабинетот на заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и
Македонија

Три угостителски објекти во Струга не ги почитувале протоколите за работа во услови на Ковид-19

А1он
Инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за транспорт, Државен трудов инспекторат и Управата за јавни приходи во текот на продолжениот викенд работат интензивно на
Македонија

Утврдени ситни забелешки кај медицинските лица за носењето заштитна опрема, ДСЗИ направил 223 надзори

Маја Илиевска-Пачемска
Со вкупно 223 надзори, Државниот санитарен и здравствен инспекторат направил темелна ревизија во јавни и приватни здравствени установи. Инспекторите ја контролирале опремата и опременоста како
Македонија

Бухова: Во тек се неколку инспекциски надзори за да се утврди дали постои докторски пропуст во детекцијата на Ковид-19

Кристијан Ландов
Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, за „А1он“ вели дека е рано да се констатира дали има докторска грешка при третманот, односно
Македонија

ДЗСИ со решение и дозволи на Катлановска бања повторно да згрижува лица со потреби од бањско лекување

А1он
Во интерес на обезбедување континуиран третман за бањско лекување за пациентите, на Катлановска бања со решение и се дозволува згрижување лица, кои имаат потреба од