salmonela

Македонија

Нови шест потврдени случаи на заразени од салмонела во Берово

А1он
Уште шест случаи на лица заразени со бактеријата салмонела во Берово потврдија денеска испитувањата што ги направи Центарот за јавно здравје од Кочани врз мострите
Македонија

Нема салмонела кај мострите од лицата и површините во беровската градинка што ги испитуваше Центарот за јавно здравје – Кочани

А1он
Нема присуство на бактеријата салмонела во мострите што ги зел Центарот за јавно здравје од Кочани кај лица и површини во детската градинка во Берово.
Македонија

Пекевски закажа средба на Управниот одбор во градинката „23 Август“ по информацијата за двата случаи на салмонела

А1он
По потврдата на вториот случај на салмонела кај деца згрижени во градинката „23 Август“, градоначалникот на Берово Звонко Пекевски ја информира јавноста дека веднаш по
Македонија

Пекевски: Се чекаат резултати по информацијата за појава на салмонела во детската градинка во Берово

А1он
Во врска со информацијата за појавен случај на салмонела во Берово, а со цел да се спречи паника помеѓу населението и особено помеѓу родителите на
Македонија

Салмонела нема ниту во храната, изворот на заразата во училиштата во Карпош дополнително ќе се утврдува

А1он
Лабораториските резултати од испитаната храна земена од централниот магацин на „Ванила Фуд” што се наоѓа во ОУ „Димо Хаџи Димов” се со уреден наод, исто
Македонија

Не е пронајдна салмонела во шесте училишни кујни во Карпош

А1он
Негативни се резултатите по појавата на салмонела кај ученици од дел во основните училишта во Карпош. Ова го покажале резултатите по направениот вонреден инспекциски надзор
Македонија

Затворени кујните во шест училишта во Карпош по појавата на салмонела

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по вонредниот инспекциски надзор поради појава на салмонела ги затвори училишните кујни на училиштата „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“,
Македонија

Вкупно 12 случаи на салмонела во пет училишта во Скопје

А1он
Вкупно 12 случаи на салмонела евидентирани во пет училишта во Скопје, потврди за МИА, примариус доктор Лулзиме Бајрами, раководител на Одделението за епидемиологија при Центарот
Македонија

По случаите со салмонела во училиштата во Карпош, ќе се спроведат инспекциски контроли

Орце Костов
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Државниот санитарен и здравствен инспекторат и стручни лица од Центарот за јавно здравје, спроведуваат вонреден инспекциски
Регион

Откриена салмонела во замрзната мисирка од Унгарија наменета за хрватскиот пазар

А1он
Европскиот центар за брзо предупредување во трговијата со храна РАСФФ извести дека салмонела била пронајдена во замрзнато мисиркино месо што требало да се дистрибуира од