drzaven sanitaren i zdravstven inspektorat

Македонија

Затворени кујните во шест училишта во Карпош по појавата на салмонела

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по вонредниот инспекциски надзор поради појава на салмонела ги затвори училишните кујни на училиштата „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“,
Македонија

170 мајки на суд – не ги вакцинирале децата

Анита Петровска Рајковиќ
Судските покани, според информациите на „А1он“, веќе почнале да пристигнуваат до родителите што не ги вакцинирале своите деца со задолжителните вакцини. Според информациите, овие родители
Македонија

Координиран вонреден инспекциски надзор на штипска Ортопедија

А1он
Епидемиолози од Институтот за јавно здравје-Скопје, но и тим од Државниот санитарен и здравствен инспекторат од утринава се во штипската Клиничка болница, со цел да
Македонија

Костов: На Траума центарот во ГОБ „8 Септември“ на секое дежурство по две до три операции

А1он
На Траума центарот при ГОБ „8 Септември“ не се случило итен пациент да чека ред за операција, скоро на секое дежурство има по две до
Истражувања Македонија

Откриени 16 фирми во кои инспекторот Шуменковски неовластено уништувал храна и пијалаци

Маја Илиевска-Пачемска
Охридскиот санитарен инспектор Новица Шуменковски неовластено уништувал храна и пијалаци во најмалку 16 фирми. Инспектори од Управата за финансиска полиција на овој случај работат од