Detska klinika

Македонија

Детска клиника: Ревизијата е за 2022 година, за 2024 ќе се обезбеди трикафта за сите

Орце Костов
Извештајот на ДЗР за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести, Скопје, се однесува на работењето на Клиниката за 2022 година и првиот квартал од 2023
Македонија

Трикафта има само за 15 од вкупно 140 пациенти со цистична фиброза

Орце Костов
За набавка на дел од лековите за цистична фиброза Детската клиника за 2022 година и 2023 година обезбедила средства во вкупен износ од околу 29
Македонија

Трите деца од семејството на девојчето кое се лекува од тешки повреди во Клинички во Скопје ќе добијат старател

А1он
Трите малолетни деца од семејството на четиригодишното девојче кое пред пет дена беше донесено во критична состојба во Клиничкиот центар во Скопје и таму се
Македонија

Четиригодишното дете од Струмица е во стабилна состојба на Детската клиника во Скопје

А1он
Четиригодишното дете од Струмица, кое со тешки повреди беше донесено на Детската клиника во Скопје, во моментов е со стабилни витални параметри, на лекување и
Македонија

Валентина Цвејоска Чолаковска е нова директорка на Детската клиника

А1он
Валентина Цвејоска Чолаковска е нова директорка на Детската клиника во Скопје. Таа доаѓа на местото на досегашната директорка Стојка Нацева-Фуштиќ која од јануари заминува во
Македонија

Родилката од Делчево починала ноќеска на КАРИЛ, новорoденчето е на механичка вентилација на Детската клиника во Скопје

А1он
Родилка од Делчево, ноќеска починала на КАРИЛ во Скопје, потврди за МИА директорката на КАРИЛ, Маја Мојсовска. Родилката е донесена во лоша здравствена состојба. Директорот
Македонија

Јунаци од бајки, цртани филмови и Дедо Мраз ги израдуваа дечињата од Детската клиника

А1он
Јунаци од бајки, цртани филмови и Дедо Мраз ги израдуваа денеска дечињата од Детската клиника во Скопје во рамки на традиционалниот настан „Да подариме насмевки“.
Македонија

Новороденче почина од сепса на Детската клиника во Скопје

А1он
Новороденче со сепса починало на Детската клиника во Скопје, потврди за МИА директорката на клиниката, Стојка Нацева Фуштиќ. Таа информира дека новороденчето било донесено од
Македонија

Три деца на роденденска забава се напиле дизентал, завршиле на болничко лекување

А1он
Три деца на роденденска забава се напиле дизентал, извести полицијата. Според МВР, вчера во 20.40 часот во полициската станица Аеродром, од ЈЗУ – Клиника за
Македонија

Нацева Фуштиќ: Нема никаква опасност од детето кое има варичела

А1он
Директорката на Детската клиника Стојка Нацева- Фуштиќ потврди дека кај нив е примено 17-годишно момче кое има овчи сипаници. Нацева-Фуштиќ во изјава за МИА вели