cisticna fibroza

Македонија

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Министерството за финансии

А1он
Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат денеска во 12 часот пред Министерството за финансии, бидејќи, како што велат, немаат одговор од надлежните институции, до каде
Македонија

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат на 3 мај, ако не добијат одговор до каде е работата со набавката на „трикафта“

А1он
Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат на трети мај во 12 часот пред Министерството за финансии, ако не добијат одговор од надлежните институции, до каде
Македонија

Меџити: Интензивно работиме на долготрајно, ефективно и квалитетно решение за проблемот со „Трикафта“

А1он
Уште првиот ден се зафатив со решавање на проблемот со обезбедувањето на лек за цистична фиброза. Го обезбедивме лекот со премиерот и Владата. Сега со
Македонија

Асоцијација за цистична фиброза се дистанцира од изјавата на пациентот Игор Пехчевски

А1он
Асоцијација за цистична фиброза (АЦФ) којашто ги застапува интересите на сите пациенти без никаков исклучок како и досега ќе продолжи да дејствува за обезбедување современа
Македонија

Пехчевски го отпуштија пред време од болница: Ми се заканија да не давам изјави или нема да има место за мене

А1он
Игор Пехчевски кој боледува од цистична фиброза и кој во моментов е хоспитализиран на Универзитетската клиника, тврди дека предвреме добил отпусно пусмо и дека хоспитализацијата
Македонија

Проф. д-р Фуштиќ: И.П. е во стабилна состојба, модулаторна терапија ќе прима кога ќе биде достапна и за пациентите со умерена белодробна болест

А1он
Директорката на Универзитетската клиника за детски болести проф. д-р Стојка Нацева Фуштиќ, преку писмено соопштение се огласи во врска со „зачестените јавувања во медиумите и
Македонија

МЗ прими претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза, откако тие претходно алармираа дека нема напредок во набавката на трикафта

А1он
Министерството за здравство денеска информира дека на разговор примило претставниците на Асоцијацијата за цистична фиброза, пациенти со цистична фиброза и родители на деца со цистична
Македонија

Асоцијација за цистична фиброза: Еден месец откако се донесоа законските измени нема прогрес во набавката на Трикафта

А1он
Помина еден месец од законските измени и сè уште нема никаков прогрес во однос на набавка на лекот трикафта, алармираа денеска претставници на Асоцијација за
Македонија

Со законски измени ќе се овозможи директна набавка на „Трикафта“ и на други лекови кои имаат единствен производител

А1он
На седница во Собранието на 16 март на дневен ред ќе бидат законски измени кои ќе овозможат директно да се преговара за набавка на лек
Македонија

„Трикафта“ конечно пристигна земјава, почнува лекувањето на осум пациенти

А1он
Лекот „Трикафта“ за цистична фиброза пристигна во Универзитетската клиника за детски болести, соопшти денеска министерот за здравство Фатмир Меџети. Во соработка со другите институции, како