fond za zdravstveno osiguruvanje

Македонија

Фондот за пензиско има „дупка“ од над 30 проценти, се покрива од Буџетот

А1он
Оствареното зголемување на приходите во 2022 година и понатаму не е доволно за покривање на расходите за социјални бенефиции, истите се покриваат со одвојување на
Македонија

Случајот со Леонид ги откри сите слабости на Фондот: Се кратат пари за лекување и за операции на срце во приватните клиники

Орце Костов
Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) уште повеќе го навлече гневот на граѓаните и на пациентите откако на брифингот со новинарите раководните лица на оваа институција
Македонија

Пациентите оставени на цедило: Фондот ги намали операциите на срце во приватните клиники

Орце Костов
Фондот за здравствено осигурување ќе го намалува бројот на кардиохируршки интервениции во приватните клиники „Жан Митрев“ и „Систина“ за осигурениците кои досега на државна сметка
Македонија

Ристески: СДС и ДУИ го повторуваат М-НАВ во ФЗОМ, ги шиканираат постоечките вработени за да примат нови партиски кадри

А1он
Вработените во ФЗОМ се жртва на лошите политики на СДС и ДУИ. Недозволиво и поигрување со над 800 вработени во ФЗОМ е да им се
Македонија

Штрајк во Фондот за здравство, само итните случаи ќе добијат услуга

А1он
Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од денеска ќе стапат во штрајк. Ќе се извршуваат само неопходните работни задачи како пријава на
Македонија

Од понеделник штрајк во Фондот за здравство, на шалтерите ќе има само по еден вработен за итни случаи

А1он
Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од понеделник ќе стапат во штрајк. Од Синдикалната организација на Синдикатот на УПОЗ при Фондот за
Македонија

„Нема рецепти, упати, исплаќања од фондот, се ќе застане“ – вработените во ФЗОМ на штрајк ако им ги намалат платите

Денес по шестти пат ќе се одлучува дали платата на вработените во Фондот за здраствено осигурување ќе остане иста или ќе им се намали за
Македонија

Манасиевски: УМС му подготви пакетче на директорот на ФЗОМ, топка, сет кофички и лопатки за да си заигра на убавите песочни плажи на Атлантикот

А1он
Додека здравствените работници скоро 2 месеци не можеа да земат плата, додека системот на податоци беше хакиран, додека пациенти секојдневно умираат поради неспособноста на власта
Македонија

За Ковачевски, директорката на ФЗО била добар избор затоа што решила хакерски напад за само 14 дена

Орце Костов
За премиерот Димитар Ковачевски директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашковска била добар избор затоа што го решила сајбер нападот во ФЗО за само
Македонија

За директорката е успех што системот на Фондот за здравство не беше во функција „само“ две недели

Орце Костов
Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Магдалена Филиповска-Грашковска во своето прво појавување во јавноста две недели откако се случи хакерски напад на системот во ФЗОМ,