Fatmir medziti

Македонија

Собраниска расправа за разрешување на министерот за здравство

А1он
Триесет и шестмина пратеници се пријавени за збор за разрешувањето на министерот за здравство Фатмир Меџити, кој доаѓа од Алијанса за Албанците. Откако тој и
Македонија

Џафери за разрешувањето на Меџити и Алиу: Законски не може да има два опозициски субјекта во Владата

Орце Костов
Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите за
Македонија

Директорите на ДУИ за кои Меџити вчера кажа дека се на боледување, се „разболеле“ по директива на Груби

Александар Тодески
Директорите на ДУИ за кои министерот за здравство во заминување, Фатмир Меџити вчера кажа дека се на боледување или користат годишен одмор, по директива на
Македонија

Меџити: Легитимен претседател на АА е Таравари, ја имаме поддршката од 83 делегати на Собранието

А1он
Легитимен претседател на Алијанса за Албанците е Арбен Таравари и партијата има легитимно Собрание, изјави денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, кој се соочува со
Македонија

Меџити ќе го потпише документот за прогласување епидемија на голема кашлица

А1он
Министерот за здравство во техничката Влада, Фатмир Меџити денеска на брифинг со новинарите истакна дека ќе го потпише документот за прогласување епидемија на голема кашлица
Македонија

Меџити нема намера да даде оставка: Собранието и пратениците одлучуваат кој ќе биде министер

Александар Тодески
Министерот за здравство, Фатмир Меџити не планира да поднесува оставка се додека Собранието не одлучи спротивно. Тој вели дека оставка се поднесува кога се работи
Македонија

Меџити за средбата со Курти: АА никогаш не ги криела своите средби, единствена цел на партијата и на Таравари е европска Македонија

А1он
Алијанса за Албанците никогаш не ги криела средбите со други политички субјекти, а единствена цел на партијата и на нејзиниот лидер Арбен Таравари е европска
Македонија

Меџити: Да не се плука по сите здравствени работници, со име и со презиме да се знае кој е виновен

А1он
Министерот за здравство Фатмир Меџити, на новинарско прашање за вчерашните случувања околу скандалот „Онкологија“, денеска повика да не се плука по сите здравствени работници. Тој
Македонија

Меџити: Радиологија е една од проблематичните точки во здравството,но работиме на решавање на проблемите

А1он
Радиологија е една од најпроблематичните точки во здравството, но работиме на решавање на проблемите, изјави министерот за здравство Фатмир Меџити, при денешната посета на велешката
Македонија

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

А1он
Околу десет пациенти со грип се хоспитализирани на Инфективна клиника, а тројца од нив се веќе дијагностицирани со Ковид. Станува збор за иста фамилија на