kovid

Свет

Оксфам: Да се воведе данок за најбогатите луѓе поради заработка за време на пандемијата на Ковид-19

А1он
Британската хуманитарна организација Оксфам повика на итна акција за борба против глобалната економска нееднаквост во ерата по Ковид-19, откако беше утврдено дека две третини од
Свет

Ова се симптомите на новиот вирус „Кракен“, СЗО верува дека е најзаразен вид на Ковид

А1он
Светската здравствена организација неодамна ја откри загриженоста за сè побрзото ширење на „Кракен“, подваријанта на микронскиот сој на корона вирусот (XBB.1.5.) што ја зафаќа Америка.
Свет

Патниците од Кина ќе мора да имаат негативен тест за Ковид за да влезат и во Германија

А1он
Патниците од Кина ќе мора да приложат негативен тест за Ковид-19 за да влезат во Германија, најави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. „За
Свет

Шведска ќе бара негативни тестови за Ковид од патници кои доаѓаат од Кина

А1он
Патниците кои доаѓаат од Кина ќе мора да прикажат негативни тестови за Ковид пред да влезат во Шведска, одлучи шведската влада. „Утринава шведската влада одлучи
Свет

ЕУ ја потврди својата подготвеност да и помогне на Кина да ја спречи епидемијата на Ковид

А1он
ЕУ денеска ја потврди својата подготвеност да и помогне на Кина во справувањето со епидемијата на Ковид, вклучително и со обезбедување вакцини. „Подготвени сме да
Свет

Пекинг се закани дека ќе возврати на ковид-ограничувањата за патниците од Кина

А1он
Пекинг се изјасни против барањата за тестирање за патниците од Кина и се закани дека ќе преземе реципрочини мерки на земјите кои наметнуваат такви ограничувања.
Свет

Пораст на бројот инфицирани во Шангај, лекар тврди дека 70 отсто од граѓаните имаат Ковид-19

А1он
Виш лекар во една од најдобрите болници во Шангај изјави дека 70 отсто од населението во метрополата е заразено со Ковид-19, објавуваат денеска кинески државни
Свет

Шпанија воведува контрола за Ковид-19 за патниците од Кина

А1он
Шпанската Влада денеска објави дека воведува контрола за Ковид-19 на аеродромите за патници од Кина. Шпанската министерка за здравство Каролина Даријас рече дека од патниците
Свет

Италија ги повика членките на ЕУ да ги тестираат патниците од Кина за Ковид

А1он
Италија ги повика земјите од Европската унија да го следат нејзиниот пример и да ги тестираат патниците од Кина за Ковид, но некои сметаат дека