kovid

Македонија

Нови 53 нови случаи на Ковид-19, едно починато лице

А1он
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 546 тестови, а регистрирани се 53 нови
Свет

Модерна планира да ја снабди Кина со вакцини против Ковид-19

А1он
Директорот на американската биотехнолошка компанија Модерна, Стефан Бансел изјави дека разговарал со претставници на кинеската Влада за снабдување на Кина со вакцини против коронавирусот. –
Свет

СЗО: Од долгиот ковид се погодени 17 милиони Европејци

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека најмалку 17 милиони Европејци беа погодени од долгиот ковид во 2020 и 2021 година, и притоа таа повикува на
Свет

Кина нареди затворање на милиони луѓе околу Пекинг поради Ковид-19

А1он
Кина нареди затворање на милиони луѓе во областите околу кинескиот главен град, а властите ги удвоија напорите за спречување на ширење на Ковид-19 пред овогодишниот
Свет

Германскиот Кабинет предложи поостри анти-ковид мерки, Бундестагот треба да ги одобри

А1он
Германскиот кабинет во текот на вчерашниот ден одобри поостри мерки за превенција пред новоочекуваниот бран на Ковид-19 есенва, јави ДПА. Меѓу мерките се и задолжително
Свет

Истрага во Велика Британија, дали зголемената смртност е поради локдаунот или последица на корнавирусот

А1он
Британските власти побараа да се спроведе истрага за причините за зголемениот број смртни случаи во земјата, стравувајќи дека повеќе луѓе умираат како последица од заклучувањето
Регион

Летово во Хрватска од Ковид-19 починаа шест пати повеќе луѓе отколку минатата година

А1он
Од почетокот на јули до вчера, во Хрватска од Ковид-19 починале дури 438 лица. Лани, во истиот период, имало дури шест пати помалку вакви смртни