Маските се враќаат – комисијата за заразни болести бара да сe задолжителни во здравствени установи

Од:

Маските се враќаат во Македонија, комисијата за заразни болести бара да станат задолжителни за влез во здравствени установи.

„Тоа е со цел да се минимизира пренесување на заразата во здравствените установи. Таму имаме групи кои може да бидат зафатени со тешка слика од Ковид вирусот кој може да се јави и летарен исхох“, соопшти претседателот, д-р Злате Мехмедовиќ.

Здравствените власти во земјава регистрирале зголемување на позитивните случаи со ковид-19 во август и септември.

Епидемиолошката состојба се оценува како стабилна, а на ризичните пациенти им се препорачува нова доза вакцина.

Симптомите на новозаболените се болки во грлото, течење на нос, главоболка.

Би можело да ве интересира

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Марковски: Ми пречи што покажуваме непријателство кон Русија

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Бесими: Средствата од данокот за солидарност ќе се користат за справување со ковид-кризата

Орце Костов

СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19

Оксфам: Да се воведе данок за најбогатите луѓе поради заработка за време на пандемијата на Ковид-19

А1он