maski

Регион

Во Црна Гора повторно задолжително носење заштитни маски

А1он
Во Црна Гора, поради влошување на епидемиската состојба предизвикана од коронавирусот, во следните 15 дена ќе биде задолжително носење заштитни маски, а здравствените власти уште
Свет

Носењето маски во јавниот превоз во Португалија останува задолжително барем до крајот на август

А1он
Португалските власти одлучија дека носењето заштитни маски во јавниот превоз поради Ковид-19 ќе остане задолжително барем до крајот на август. Целта на таа мерка е
Регион

Шеф на болница во БиХ наместо хируршки купил маски за заварување

А1он
Директор на болница во БиХ е осуден на десет месеци затвор бидејќи за време на пандемијата предизвикана од коронавирусот набавил несоодветна заштитна опрема за медицинскиот
Свет

Се укинува задолжителното носење маски на аеродромите во Европа

А1он
Носењето маски веќе нема да биде задолжително на аеродромите и на летовите во Европа, соопштија денеска Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај и Европскиот
Македонија

Од утре децата без маски на училиште

А1он
Владата на Република Mакедонија ги усвои препораките на Главниот координативен кризен штаб за справување со КОВИД-19 (ГККШ) на денешната седница и ги донесе следните заклучоци:
Македонија

Кризниот штаб ја усвои препораката за укинување на маските во основните училишта

А1он
Главниот координативен кризен штаб за справување со КОВИД-19 (ГККШ) на денешната седница одлучи да ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести и на Владата
Македонија

Родители не пуштале полицајци да му пишат на синот казна за неносење маска

А1он
Против две лица на возраст од 40 и 43 години Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – Спречување
Видео Македонија

ВИДЕО: Охрид преполн, се бара маса повеќе во кафулињата, маските под брада

Маја Илиевска-Пачемска
Продолжениот викенд го преполни Охрид. Во кафулињата и рестораните се бара маса повеќе на терасите, се прават журки на бродовите, а на растојание и маски
Македонија

36 прекршувања на полицискиот час и 434 казни за неносење маска

А1он
36 лица не ја почитувале забраната за движење во перидот од 20.00 часот синоќа до 05.00 часот утрово информираат од Министерството за внарешни работи. Дополнително