osnovno javno obivinitelstvo

Македонија

Обвинителството ги испитува причините за несреќата во Кавадарци каде две лица го загубија животот

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место на локацијата каде утринава, при извршување градежни работи, се откачи дигалка – кран,
Македонија

Стоилковски: Извештајот на Темелко Ристевски мора да е основа за истрага на ЈО за партизација и злоупотреба на буџет во партиски цели

А1он
Службен документ, архивиран, од МО покажува за што, само во овој случај, се исплатени над 9.000 евра- за пишување партиски агитациски текстови и предизборни статуси
Македонија

Велешанец со пушка шетал по улица, доби 30 дена притвор

А1он
Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишник од Велес за кого постои основано сомневање дека сторил кривично дело – Неовластено
Македонија

Четворица осомничени за тешки кражби во прилепско

А1он
Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против четири лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело – Тешка кражба од
Македонија

Битолчанец осомничен за фалсификување пари

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишен жител на Битола осомничен за кривично дело – Фалсификување пари
Македонија

Притвор за дилер на кокаин од тетовско Доброште

А1он
На предлог на Обвинителството по спроведена истражна постапка, Основниот суд Тетово му одреди 30 дена притвор на 33-годишен жител на село Доброште, осомничен за кривично
Македонија

60-годишник се самозадоволувал пред деца, Обвинителството бара притвор

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторил кривично дело „Задоволување на полови
Македонија

Родители не пуштале полицајци да му пишат на синот казна за неносење маска

А1он
Против две лица на возраст од 40 и 43 години Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – Спречување
Македонија

Казни од 2.000 евра за 19 скопјани кои го прекршиле полицискиот час

А1он
Основното јавно обвинителство бара казни од по 2.000 евра за 19 скопјани кои ги прекршиле полицискиот час информираат од ОЈО. Сите овие лица биле затекната
Македонија

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење

А1он
Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело „несовесно работење во службата“. –