caska

Македонија

Општина Чашка ги брка планинарите од домот во Папрадиште, две години пред да им заврши договорот

Орце Костов
Една недела откако помина рокот кој општина Чашка им го даде да го напуштат објектот на планинарскиот дом Папрадиште, членовите на еколошкото здружение „Грин Пауер“
Македонија

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење

А1он
Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело „несовесно работење во службата“. –
Македонија

Дезинфекција на јавните површини и јавните институции во Чашка

А1он
Општина Чашка во координација со ЈПКД „Тополка“ во саботата почна со дезинфицирање на улиците и јавните површини во населба Чашка, плоштадот и институциите. Како што
Македонија

Кривична пријава на екс градоначалникот на Чашка

А1он
СВР Велес поднесе кривична пријава против Г.П.(49) од Велес, поранешен градоначалник на Општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на
Македонија

Гори шума во близина на караулата Чашка на границата со Косово

А1он
Пожар попладнево избувна во близина на караулата Чашка, над селото Кучково, на македонско – косовската граница. Командирот на Бригадата за Противпожарна заштита на Град Скопје
Македонија

Општина Чашка очекува да се одобри проектот за асфалтирање на патот до Чеплес

А1он
Општина Чашка ќе го асфалтира патот кон селото Нежилово до непосредна близина на Планинарскиот дом Чеплес. Средствата во висина од околу 900 илјади евра треба
Македонија

Општина Чашка ќе го преземе управувањето со селските водоводи за безбедно водоснабдување

А1он
Општина Чашка преку ЈКП „Тополка“ ќе започне со преземање на управувањето на селските водоводи во општината најпрво во поголемите, потоа и во помалите населени места,
Македонија

Пожарите кај Македонски Брод и Чашка ставени под контрола

А1он
Пожарите во југозапладниот плански регион кој го опфаќа подрачјето на општина Македонски Брод се под контрола, но поради високите температури во текот на денешниот ден