uciliste

Македонија

Исчезна 14-годишна девојка на пат кон училиште во Скопје: Мајката со апел за помош

Орце Костов
Утрово на патот кон училиштето „Јохан Хајнрих Песталоци“ во Дебар Маало во Скопје исчезнала тинејџерката Вања Ѓорчевска. Случајот на социјалните мрежи го сподели нејзината мајка,
Македонија

Ученици од Гази Баба за излет до паркот во Гази Баба платиле по 250 денари за автобус: Колку чини една школска екскурзија

Орце Костов
Родители платиле по 250 денари за превоз за училишен излет од основното училиште ООУ „Крсте Мисирков“ во населба Ченто до парк шумата Гази Баба во
Свет

(ВИДЕО) Специјалци упаднаа во училиште во Хамбург, се трага по вооружени ученици

А1он
Вистинската драма се одвива во Хамбург, каде во едно училиште се евакуирани учениците и персоналот по дојава дека во зградата има вооружени луѓе. Amok-Alarm in
Регион

Осмооделенка со нож дојде во училиште во Чачак: „Братот и го фрлија во канта, таа дојде да се одмазди“

А1он
Во ОУ „Танаско Рајиќ“ во Чачак ученичка од осмо одделение за време на попладневната смена влегла во училишниот двор и со нож му се заканил
Регион

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ
Голема полициска акција во Албанија. Уапсени 233 лица дилери на дрога, се трага по уште 82 лица. Дилерите кои припаѓале на дури 23 криминални групи
Македонија

Општина Куманово контра Шаќири: За реконструкцијата на училиштето во Агино село аплициравме лани, МОН не ни одговори

Орце Костов
Општина Куманово ги отфрла и демантира обвинувањата од министерот за образование и наука, Јетон Шаќири дека Општина Куманово нема аплицирано за добивање на средства за
Економија

Во Витаминка одбележан почетокот на школската година и 45 години од создавањето на Стоби флипс

А1он
Во кругот на Витаминка, повеќе од 300 деца на вработени во компанијата го обележаа почетокот на новата школска година и роденденот на омилената закуска Стоби
Свет

Трагедија во Кина: Се урна покрив на гимназија, загинаа 11 лица

А1он
Единаесет лица загинаа при уривање на покрив на гимназија во средно училиште во градот Чиќихар на крајниот североисток на Кина, соопштија денеска локалните власти. Инцидентот
Македонија

Наставник од Скопје истепа малолетник во училиште на Бит Пазар

А1он
38-годишниот А.Н. од Скопје синоќа пријави во полиција дека ден претходно, околу осум часот во основно училиште на подрачјето на Бит Пазар неговиот малолетен син
Регион

Трагедија во Србија: Осмооделенец скокна низ отворен прозор во училиште и почина

А1он
Осмооделенецот С.Ф. почина денеска откако скокна од прозорецот од училница во основното училиште во Качарево, Србија. Трагедијата се случи околу 12.30 часот, а припадникот на