napad

Свет

Повеќето од жртвите на бомбашкиот напад во Кабул се девојчиња

А1он
Повеќето од жртвите на самоубиствениот бомбашки напад во Кабул се девојчиња, пренесоа западните агенции, повикувајќи се на изјави на очевидци. Во нападот на бомбаш самоубиец
Регион

Србин со месарски нож нападнал Германец во центарот на градот, па побегнал

А1он
Србин (37) е уапсен во Германија, на железничката станица во градот Есен, откако со месарски нож избодел Германец (45), соопшти локалната полиција. Мажот се здобил
Свет

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он
Најмалку шест деца загинаа, а 17 се повредени откако воени хеликоптери отвориле оган врз училиште во Мјанмар. Според локалните медиуми, воените хеликоптери отвориле оган врз
Свет

Украинските сили го напаѓаат градот Нова Каковка, истрелаа 74 проектили

А1он
Руските медиуми објавија дека украинските сили го бомбардираат градот Нова Каковка во областа Херсон, каде што неодамна Украинците ја почнаа долгоочекуваната контраофанзива. Шефот на руската
Свет

Неколку Израелци ранети во напад во палестинскиот град Наблус

А1он
Неколку Израелци се ранети откако синоќа влегле во палестинскиот град Наблус на Западниот Брег и се нашле под оган, соопшти денеска израелската армија. Израелците отишле
Свет

Приврзаници на ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад

А1он
Приврзаници на влијателниот ирачки шиитски верски водач, политичар и паравоен лидер Моктада ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад, во која се наоѓа и
Свет

Контранапад на украинските сили за ослободување на Керсон

А1он
Украинските сили почнаа контраофанзива за јужниот град Керсон, што е под окупација на руските сили, изјави денеска претставник на локалната власт. – Денеска имаше голем
Свет

(ВИДЕО) Aлигатор долг 3,65 метри брутално нападнал пливач: „Чудо е што сум жив“

А1он
Алигатор долг 3,65 метри го нападна пожарникарот Хуан Карлос Ла Верде (34) во езеро во градот Тампа, Флорида. Ѕверот го нападнал Ла Верде додека тренирал
Свет

Ружди e на респиратор, веројатно ќе го загуби окото

А1он
Британскиот писател Салман Ружди, кој беше избоден неколку пати во вратот и стомакот од напаѓач на сцената за време на предавање во американската сојузна држава