njujork

Свет

Олеснување на рестриктивните мерки во државата Њујорк кон средината на мај

А1он
Гувернерот на државата Њујорк објави дека голем дел од рестриктивните мерки на локално ниво, воведени поради коронавирусот, ќе бидат олеснети кон средината на овој месец.
Свет

Во Њујорк изгласан законот за легализација на марихуаната за рекреативна употреба

А1он
Конгресот на Њујорк усвои закон со кој се легализира употребата на марихуана. Така, Њујорк стана 15. американска сојузна држава што ја легализира марихуаната за рекреативни
Свет

ВИДЕО: Тешка несреќа во Њујорк, автомобил влета во група пешаци

А1он
Неколкумина луѓе се повредени денеска во Бруклин, во Њујорк, кога џип влетал во група пешаци, јавија медиумите. Според очевидците, теренското возило наеднаш свртело кон тротоарот,
Свет

ВИДЕО: Најмалку една жртва во голем пожар во дом за стари во Њујорк

А1он
Голем пожар изби рано изутринава во дом за стари и изнемоштени лица во округот Рокленд во Њујорк, чии штитеници се евакуирани. Пожарот изби еден час
Свет

ВИДЕО: Изгоре историска црква во Њујорк, нема повредени

А1он
Историска црква во Долен Менхетен во Њујорк, каде служба одржуваше една од најстарите верски организации во градот, денеска изгоре во пожар што се прошири од
Свет

Се отвораат музеите и вежбалниците во американската држава Њујорк, но не и во градот

А1он
Музеите низ американската држава Њујорк и теретаните во делови од државата надвор од градот Њујорк повторно ќе можат да продолжат со работа во понеделник, согласно
Свет

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

А1он
Њујорк ќе постави контролни пунктови за карантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна, да
Свет

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он
Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендру Куомо, денеска донесе одлука за уште четири американски сојузни држави да се стават на карантинската листа на Њујорк,