brza pomos

Македонија

Операторите ќе го стават во функција единствениот европски број за итни повици 112

А1он
Владата денеска ја разгледа и усвои информацијата на Центарот за управување со кризи (ЦУК) за потребата од обезбедување на телекомуникациски сервиси за единствениот комуникациско-информативен систем
Македонија

Здравство демантира: Брза помош не се приватизира туку се озаконуваат приватниците кои и сега ја нудат истата услуга

Со предложените измени на Законот за здравствена заштита се дозволува услуги за итна медицинска помош и домашна посета да даваат и приватните здравствени установи. Од
Македонија

Пациент болен од Ковид-19, возач и медицинска сестра од Брза помош тешко повредени во сообраќајна несреќа

А1он
Возач, медицинска сестра и тешко болен пациент од коронавирусот од Кочани се тешко повредени во сообраќајната несреќа што се случи во близина на селото Крупиште.
Македонија

Драматично породување во возило на Брза помош на патот Струга-Дебар

А1он
Повик во струшката Брза помош ноќта на 1 февруари, не навестил за драмата која следувала во возилото, каде екипата на свет донела здраво машко новороденче.
Македонија

Општина Чаир купи возила за брза помош со парите од новогодишните украси

Искра Манојлоска
Наместо за новогодишни украси, Општина Чаир парите ги искористи да купи ново амбулантно возило за Здравствен дом – Скопје. Освен ова амбулантно возило, Општината донираше
Македонија

Синдикатот на РЕК „Осломеј“ донираше заштитни скафандери за брзата помош во Кичево

А1он
Синдикатот на РЕК „Осломеј“ донираше 35 трајни заштитни скафандери во Ургентниот центар – брза помош во Кичево за заштита на медицинскиот персонал во центарот. За
Македонија

Триста до четиристотини повици дневно во Брзата помош, зголемен број на случаи со мозочни удари

А1он
Од 300 до 400 повици дневно има во Службата за Итна медицинска помош (ИМП) во Скопје, како и 100 до 120 интервенции на нивни екипи.
Македонија

Пациенти се превезуваат со амбулантни возила стари и по 33 години

Васко Маглешов
Сите здравствени институции во земјава заедно имаат 183 амбулантни возила, во кои влегуваат возилата за прва помош и санитетските возила. Просечната старост на амбулантните возила е
Македонија

Пристигнати новите 12 возила за Итната медицинска помош, заштедени 200 илјади евра

Маја Илиевска-Пачемска
Пристигнати се 12 – те нови возила за Итната медицинска помош, извести министерот за здравство Венко Филипче. Во следните денови тие ќе бидат регистрирани и