opstina caska

Македонија

Во „Тодор Јанев“ во Чашка сепак ќе се учи на албански: Ќе има нов директор и нема да се менува статутот

Орце Костов
Наставата на сите ученици во основното училиште „Тодор Јанев“ во општинат Чашка, времено, односно до крајот на учебната година, ќе се реализира во постојниот објект
Македонија

Не можам да кажам што би можел да преземем во случајот на Чашка вели Џафери

А1он
Техничкиот премиер кој сега стапи на должност Талат Џафери денеска во однос на протестите поради одлуката за формирање на паралелка на албански јазик во училиште
Македонија

Во Чашка зголемени тензиите меѓу полицијата и населението

А1он
Поради воведување паралелка на албански наставен јазик во ноември лани, наставата во ООУ „Тодор Јанев“ во Чашка и понатаму се бојкотира и во второто полугодие,
Македонија

Левица: Пратеникот Крмов во Чашка против насилието на Шаќири и ДУИ

А1он
Пратеникот од Левица, Борислав Крмов, заедно со советникот во општина Велес, Димитар Абрашев, денес беа дел од протестите на родителите во општина Чашка, кои подолго
Македонија

Ќерката на директорката од Чашка која прифати албанска паралелка, се вработила во просветен инспекторат

Орце Костов
Ќерката на директорката на основното училиште „Тодор Јанев“ во Чашка, Елена Николова која пред десетина дена беше нападната од гневна толпа на родители затоа што
Македонија

Родителите од Чашка подготвени да одат до крај: „Ќе платиме и казна ако Шаќири инсистира на албанска паралелка“

Орце Костов
Родителите на децата од училиштето „Тодор Јанев“ кои четврта недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка во училиште со
Македонија

(ВИДЕО) Инцидент во Чашка: Полицијата со жив штит ја одбрани директорката која потпиша албанска паралелка

Орце Костов
Гневна толпа на родители на децата oд училиштето „Тодор Јанев“ кои трета недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка,
Македонија

Шаќири за општина Чашка: Ќе отвориме и македонска паралелка во албанско училиште, не е проблем

Орце Костов
Родителите на децата од училиштетото „Тодор Јанев“ во општина Чашка му предложиле на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири децата за кои тој даде
Македонија

Родители најавија голем протест во Чашка: Отворена албанска паралелка во училиште кое изведува настава на македонски

Орце Костов
Родители на македонските ученици во населбата Чашка во истоимената општина за утре попладне најавија протест поради одлуката на Министерството за образование да се отвори паралелка
Македонија

МОН му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Чашка: Се бара незаконско отворање на албанска паралелка

Орце Костов
Државниот просветен инспекторат каде што директор е Халит Ферати од Алијанса за Албанците и коалициски партнер на СДСМ од чии редови доаѓа градоначалникот на општина