albanska paralelka

Македонија

Во „Тодор Јанев“ во Чашка сепак ќе се учи на албански: Ќе има нов директор и нема да се менува статутот

Орце Костов
Наставата на сите ученици во основното училиште „Тодор Јанев“ во општинат Чашка, времено, односно до крајот на учебната година, ќе се реализира во постојниот објект
Македонија

Ќерката на директорката од Чашка која прифати албанска паралелка, се вработила во просветен инспекторат

Орце Костов
Ќерката на директорката на основното училиште „Тодор Јанев“ во Чашка, Елена Николова која пред десетина дена беше нападната од гневна толпа на родители затоа што
Македонија

Родителите од Чашка подготвени да одат до крај: „Ќе платиме и казна ако Шаќири инсистира на албанска паралелка“

Орце Костов
Родителите на децата од училиштето „Тодор Јанев“ кои четврта недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка во училиште со
Македонија

(ВИДЕО) Инцидент во Чашка: Полицијата со жив штит ја одбрани директорката која потпиша албанска паралелка

Орце Костов
Гневна толпа на родители на децата oд училиштето „Тодор Јанев“ кои трета недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка,
Македонија

Шаќири за општина Чашка: Ќе отвориме и македонска паралелка во албанско училиште, не е проблем

Орце Костов
Родителите на децата од училиштетото „Тодор Јанев“ во општина Чашка му предложиле на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири децата за кои тој даде
Македонија

Родители најавија голем протест во Чашка: Отворена албанска паралелка во училиште кое изведува настава на македонски

Орце Костов
Родители на македонските ученици во населбата Чашка во истоимената општина за утре попладне најавија протест поради одлуката на Министерството за образование да се отвори паралелка
Македонија

Ако не може во гимназија, може во економско: Се формира албанска паралелка за ученици со слаб успех

Орце Костов
Министерството за образование пронајде начин како да формира паралелка на албански јазик со 17 ученици во едно велешките средни училишта, а после 40 дена од
Македонија

Албанска паралелка во средно економско наместо во гимназијата: Шаќири најде училиште за основците со слаб успех

Орце Костов
Министерството за образование пронајде начин како да формира паралелка на албански јазик со 17 ученици во едно велешките средни училишта, но по 40 дена од
Македонија

МОН му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Чашка: Се бара незаконско отворање на албанска паралелка

Орце Костов
Државниот просветен инспекторат каде што директор е Халит Ферати од Алијанса за Албанците и коалициски партнер на СДСМ од чии редови доаѓа градоначалникот на општина